Trójwymiarowy Unicenter

Computer Associates wprowadził na rynek najnowszą wersję systemu do zarządzania sieciami, systemami i aplikacjami CA-Unicenter TNG.

Computer Associates wprowadził na rynek najnowszą wersję systemu do zarządzania sieciami, systemami i aplikacjami CA-Unicenter TNG.

W nowej wersji oprogramowania CA-Unicenter TNG (The Next Generation) - systemie do zarządzania szeroko rozumianym środowiskiem komputerowym przedsiębiorstw, opracowanym przez Computer Associates (CA) - rzuca się w oczy trójwymiarowy interfejs użytkownika. Jednak z punktu widzenia funkcjonalności ważniejsze są udoskonalenia w zakresie zarządzania środowiskiem sieciowym i aplikacyjnym, możliwość modelowania procesów biznesowych oraz wspólnego repozytorium obiektowego, służącego do integracji składowych modułów produktu. Poprzednia wersja systemu była skierowana przede wszystkim na zarządzanie bazami danych.

Według opinii analityków rynkowych, z CA-Unicenter TNG konkurują: system Tivoli Management Environment (TME 10) firmy IBM oraz OpenView Hewlett-Packarda. TME i OpenView są znane przede wszystkim jako "ramowe" platformy zarządzania, których siła polega na możliwości wykorzystywania kluczowych zalet innych aplikacji stworzonych przez inne firmy, natomiast w TNG wszystkie cechy funkcjonalne są zawarte w jednym pakiecie. Funkcje te są dostępne w stworzonych samodzielnie przez CA modułach bądź w oprogramowaniu innych producentów, które może być zintegrowane z TNG za pomocą nowego repozytorium obiektowego. W opinii pracowników CA, w niektórych kluczowych obszarach zastosowań firmowy system prześcignął konkurencję, np. oferując monitorowanie systemu SAP R/3, wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem.

CA wprowadził do TNG obsługę DMI (Desktop Management Interface), co umożliwi systemowi dostęp do informacji oferowanych przez zgodne z DMI narzędzia, jak i przez urządzenia niekomputerowe, takie jak np. mierniki bądź czujniki. TNG obecnie może zarządzać sieciami działającymi na bazie protokołów TCP/IP, SNA, DECnet i IPX oraz komputerami pracującymi pod kontrolą systemów operacyjnych VMS, OS/400, Tandem, Windows NT i Windows 95. Cena oprogramowania na rynku amerykańskim rozpoczyna się od 2,5 tys. dolarów.

CA-Unicenter TNG jest obecnie najważniejszym - obok oferowanej od połowy ub.r. obiektowej bazy danych Jasmine - produktem Computer Associates, drugiej (po Microsofcie) co do wielkości firmy programistycznej na świecie.


TOP 200