Trochę więcej serwerów

Według IDC widać pierwsze od 2000 r. oznaki wyraźnego ożywienia na amerykańskim rynku serwerów. Wydatki na serwery w USA wzrosną w tym roku o 3 proc., sięgając 18,2 mld USD.

W skali światowej rynek wartość rynku pozostanie na poziomie 49 mld USD.

Prognoza IDC przewiduje, że na światowym rynku sprzedaż linkusowych serwerów z procesorami Intela sięgnąć 3,1 mld USD, co oznacza 34-proc. wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Serwery pracujące pod Windows wzrosną o 8 proc do 15 mld USD.

Według analiz IDC segment uniksowy czeka w tym roku 5-proc. spadek do 19,8 mld USD, jednak sprzedaż serwerów z systemem Unix w ujęciu wartościowym stanowić będzie nadal 40-proc. rynku. Nie należy spodziewać się szybkiego zmierzchu tej platformy, jednakże serwery uniksowe będą tracić rynek. W 2005 roku ich sprzedaż stanowić będzie 39 proc. wydatków na serwery, a w 2007 r. wskaźnik ten spadnie do 35 proc.

Zobacz również:

Udział serwerów pracujących w środowiskach Linux i Windows, według szacunków IDC w 2005 r. sięgnie już 43 proc. W ujęciu sprzedaży ilościowej platformy te prześcignęły Unixa już w 2002 r.


×