Trochę inny Basic

PowerBasic jest kompilatorem języka Basic. Od Microsoft Visual Basic odróżnia go nie tylko oferowana filozofia pracy, lecz także przeznaczenie.

PowerBasic jest kompilatorem języka Basic. Od Microsoft Visual Basic odróżnia go nie tylko oferowana filozofia pracy, lecz także przeznaczenie.

Kompilator PowerBasic, wyprodukowany przez firmę o tej samej nazwie, na pewno nie jest narzędziem tak rozbudowanym, jak MS Visual Basic. Ma jednak wiele cech, które powodują, że może być przydatny nawet dla programistów używających na co dzień innych narzędzi.

Inne zalety

Dla podkreślenia prostoty programowania przy użyciu Microsoft Visual Basic często mówi się o nim, że jest narzędziem typu "kliknij, przeciągnij i uruchom". Zaletą PowerBasica jest to, że pozwala niemal w trzech linijkach zmieścić kod potrzebny do wyświetlenia okna dialogowego z kilkoma przyciskami i polami tekstowymi. Poza tym nie wymaga, by aplikacja, będąca efektem pracy programisty, była rozprowadzana z dodatkowymi bibliotekami DLL czy innymi plikami pomocniczymi. Stworzony plik EXE jest samodzielnym programem.

Dialekt języka Basic jest niemal w 100% zgodny ze starszymi wersjami Basic (od Turbo Basic po Visual Basic 6.0), ale zawiera wiele rozszerzeń umożliwiających precyzyjne sterowanie optymalizacją kodu.

Pakiet ma wbudowane mechanizmy pozwalające operować na bitach (przesuwanie, zerowanie konkretnego bitu), które są kompilowane do odpowiadających im rozkazów maszynowych. Pozwala też "ręcznie" tworzyć zmienne przechowywane w rejestrach lub wybierać odpowiednie opcje optymalizacji. Tych ostatnich jest wiele.

Jest to jedyny kompilator Basic, który ma wbudowany asembler - do kodu można wstawiać fragmenty w języku maszynowym. Co ciekawe, umożliwia on korzystanie z rozkazów procesora MMX. W porównaniu z klasycznymi dialektami, w PowerBasic można korzystać ze wskaźników, zarówno do kodu, jak i zmiennych. Pozwoliło to na tworzenie własnych procedur typu callback i wykorzystanie w pełni możliwości Windows API.

PowerBasic ułatwia korzystanie z możliwości wielowątkowych Windows. Ma wbudowane mechanizmy pozwalające na synchronizację z kodem napisanym w Visual Basic. Dzięki temu, gdy zachodzi potrzeba napisania w Visual Basic fragmentu kodu stosującego wielowątkowość, programista zamiast próbować swych sił z kontrolkami ActiveX typu out-of-process może skorzystać z łatwiejszego PowerBasic. Potem już, z poziomu Visual Basic, może komunikować się z zewnętrzną biblioteką DLL stworzoną w PowerBasicu.

Dwie wersje

Dostępne są dwie wersje PowerBasic: PB/DLL do tworzenia plików EXE i DLL działających w środowisku graficznym oraz PB/CC do budowania programów dla konsoli 32-bitowej.

Wersja PB/DLL pozwala tworzyć biblioteki DLL, które w łatwy sposób można wykorzystać z poziomu innych języków programowania. Przykładowo, jeśli w kodzie programu Visual Basic znajduje się fragment, który jest często wywoływany, a jego wykonanie trwa zbyt długo, to zamiast przenosić go do C, można po prostu wkleić do PowerBasica i skompilować. W efekcie otrzymuje się DLL, która działa naprawdę szybko.

Wersja kompilatora dla konsoli pozwala bez zmian przenosić stare algorytmy DOS do środowiska Windows (z 32-bitową przestrzenią adresową). Ponadto jest godnym uwagi narzędziem do tworzenia klasycznych skryptów CGI - programy tworzone w tym kompilatorze są małe (typowy Hello World ma ok. 5000 bajtów, w pamięci zajmuje 2000) i nie zajmują cennej pamięci serwera WWW.

Surowe środowisko

Dla programistów przyzwyczajonych do wyrafinowanych środowisk Borlanda czy Microsoftu środowisko projektowania PowerBasicu może wydać się zbyt proste. W PowerBasica kod wpisuje się głównie ręcznie, choć pakiet zawiera wiele udogodnień przyspieszających pisanie.

Wbudowany debuger ma unikalną cechę w porównaniu z Visual Basicem czy Delphi - zawsze przechwytuje błąd typu GPF (General Protection Fault) i wskazuje linię kodu, która go spowodowała.

Najważniejsze zalety PowerBasic

PowerBasic ma cechy, które mogą uczynić go przydatnym nawet dla użytkowników bardziej wyrafinowanych narzędzie programistycznych:

 • wbudowany asembler "inline"

 • obsługa rozkazów MMX

 • możliwość tworzenia całkowicie samodzielnych plików DLL i EXE

 • wsparcie dla mechanizmów wielozadaniowości systemu Windows

 • język prawie w 100% zgodny z innymi dialektami Basic

 • możliwość posługiwania się dodatkowymi słowami kluczowymi, sterującymi optymalizacją programu

 • <hr size=1 noshade>PowerBasic

  Producent: PowerBasic

  www.powerbasic.com

  Cena: wersja PB/CC v2.0 kosztuje 149 USD, PB/DLL 6.0 - 189 USD