Triton II już dostępny

Intel Corp. zaprezentował 430HX oraz 430VX - nowe zestawy układów do wspomagania systemów komputerowych z szyną PCI i procesorem Pentium, znane dotychczas pod kodową nazwą Triton II.

Intel Corp. zaprezentował 430HX oraz 430VX - nowe zestawy układów do wspomagania systemów komputerowych z szyną PCI i procesorem Pentium, znane dotychczas pod kodową nazwą Triton II.

Składający się z dwóch układów scalonych zestaw 430HX ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w modelach przeznaczonych do wykorzystywania w biznesie. Już obecnie, AST Research Inc. i IBM PC Co. zapowiedziały, że komputery z tym zestawem pojawią się na rynku w II kw. br. 430HX obsługuje pamięć EDO RAM umożliwiając konstrukcję systemów bez pamięci podręcznej o wydajności takiej jak komputery z zestawem Triton I oraz 256 KB pamięci cache Level 2. Jednocześnie jest to pierwszy zestaw Intela wspomagający procesor Pentium, który zapewnia kontrolę parzystości oraz korekcję błędów pamięci ECC.

Zestaw 430VX składa się z czterech układów, a jego konstrukcja ma na celu maksymalne zwiększenie wydajności multimedialnych komputerów PC. Może on obsługiwać synchroniczne pamięci DRAM, ale jednocześnie jest zgodny z architekturą Intel Shared Memory Buffer Architecture, która pozwala na wykorzystanie przez układy graficzne głównej pamięci RAM systemu zamiast wideo RAM. Nowe modele komputerów wyposażone w ten zestaw mają się pojawić na rynku w czerwcu br.

Zestawy PCI Triton II obsługują również nowy standard portu szeregowego USB (Universal Serial Bus), a także opracowaną przez Intela technologię Concurrent PCI, która zwiększa wydajność systemu komputerowego umożliwiając jednoczesną aktywność procesora oraz szyn danych PCI i ISA.

Już podczas pierwszej prezentacji zestawów Triton II czołowi tajwańscy producenci płyt głównych, m.in. Acer Inc., Asustek Computer Inc., Elitegroup Computer Systems Co. i First International Computer Inc., przedstawili płyty wykorzystujące nowe układy Intela.

430HX w obudowie BGA jest już dostępny w sprzedaży - cena partii po 10 tys. sztuk wynosi 37,5 USD. Układy 430VX oferowane w obudowach QFP mają być dostępne w końcu marca. Ich cena dla partii po 10 tys. sztuk wynosi 33 USD.


TOP 200