TrioNAS U300 P10 - test macierzy Qsan

W czasach gdy dane przetwarzane w firmach są liczone w terabajtach, wolna przestrzeń dyskowa jest na wagę złota. Nie dziwi więc fakt, że dużą popularnością cieszą się rozwiązania z obszaru storage, dzięki którym zapewnia się niezbędne miejsce na przetwarzane dane.

Obecnie na rynku można zauważyć wzrost ilości rozwiązań typu storage, a ich producenci prześcigają się w implementacji nowych funkcji, które sprawiają, że serwery NAS i macierze SAN stają się bardziej atrakcyjne dla klientów, bo potrafią realizować zadania, które do niedawna zarezerwowane były jedynie dla urządzeń z najwyższej półki lub oprogramowania zewnętrznego.

Jednym z dostawców rozwiązań typu storage jest firma Qsan Technology Polska. W listopadzie ubiegłego roku wprowadziła na rynek nową serię macierzy TrioNAS. Modele Qsan z serii TrioNAS U300 udostępniają dane zarówno na poziomie plików jak również na poziomie bloków wykorzystując do tego najpopularniejsze protokoły. Występują w kilku wariantach konfiguracyjnych, które obsługują 12,16 i 24 dyski twarde Sata III oraz SAS (do 4TB). Wyposażone są w procesory Intel oraz standardowo 8GB pamięci RAM, którą można rozszerzyć do 32GB. Udostępnianie danych może odbywać się w zależności od wariantu wyposażenia, za pomocą interfejsów Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet lub 8Gb FC. Cała seria TrioNAS tworzy elastyczną platformę rozwiązań udostępniania i backupu danych oraz współpracy z systemami wirtualizacji.

Zobacz również:

  • Nowe dyski do serwerów trafiają na rynek - mają 22 TB pojemności

Postanowiliśmy sprawdzić funkcje i możliwości tych macierzy w praktyce podłączając do infrastruktury redakcyjnego labu model Qsan TrioNAS U300 P10 C316.

TrioNAS U300 P10 - test macierzy Qsan

Macierz Qsan U300 P10

Pierwsze wrażenie

Macierz dostarczona do redakcji to model rackowy o rozmiarze 3U obsługujący maksymalnie 16 dysków 3,5 cala (z możliwością instalacji napędów 2,5 calowych) wyposażony w wydajny procesor Intel i3-4330 oraz 16GB pamięci RAM. Od frontu macierz posiada prostą konstrukcję i dość skromne wyposażenie. Oprócz szesnastu kieszeni Hot-Swap znajduje się tam przycisk włączenia, resetu urządzenia oraz dioda statusu. Wszystkie złącza oraz interfejsy znajdują się w tylnej części urządzenia. Testowany model posiada dwa redundatne zasilacze, panel kontrolera, na którym znajduje się siedem portów w standardzie Gigabit Ethernet oraz port USB, dzięki któremu można zgrywać logi urządzenia oraz zrobić upgrade firmware’u. Z tyłu znaleźć można również gniazdo współpracy z zasilaczami UPS oraz gniazdo konsolowe do zarządzania bezpośrednio z komputera.

Elastyczność w rozbudowie macierzy Qsan zapewniona jest przez dodatkowy port SAS, dzięki któremu istnieje możliwość powiększenia systemu o dodatkowe półki dyskowe, co w przypadku testowanej macierzy pozwala umieszczenie w niej do 192 dysków.

W komplecie z macierzą klient dostaje szyny do montażu w szafie oraz komplet okablowania w tym jeden do zarządzania przez konsolę oraz drugi do współpracy z zasilaczem UPS. Niestety załączona dokumentacja jest raczej skromna. Użytkownik dostaje jedynie podstawowe informacje dotyczące macierzy.

Instalacja i konfiguracja

Mimo braku dokumentacji w komplecie z macierzą, wszystkie dane można znaleźć na stronach producenta. Bez problemu udało nam się uzyskać wszystkie informacje potrzebne do poprawnego uruchomienia i konfiguracji urządzenia. Co więcej, oprócz zwykłego dokumentu „User guide” można równiez znaleźć porady dotyczące wykorzystywanych technologii oraz konfiguracji urządzeń Qsan.

Najprościej zarządzać oraz konfigurować macierz można za pomocą przeglądarki internetowej. Natomiast jeśli w infrastrukturze znajduje się więcej niż jedno urządzenie firmy Qsan, do centralnego zarządzania instaluje się aplikację Qcentral, która znacznie ułatwia administrację takiego środowiska.

W konfiguracji fabrycznej dostęp do interfejsu webowego realizowany jest przy użyciu domyślnego adresu IP, konta użytkownika i hasła.

Panel WWW skonstruowany jest bardzo prosto i przejrzyście więc żaden użytkownik nie będzie miał problemu z poruszaniem się po menu i znalezieniem poszukiwanych opcji oraz funkcji.

Pierwszą stroną tuż po zalogowaniu jest Dashboard, gdzie dostępne są wskaźniki wykorzystania poszczególnych komponentów systemu takich jak obciążenie procesora, pamięci oraz interfejsów sieciowych, a także ilość zapisywanych i odczytywanych danych przez dyski. Dodatkowo znajdują się tam podstawowe informacje na temat konfiguracji sprzętowej i systemowej macierzy. Niestety użytkownik nie może dostosować wyświetlanych ramek z informacjami do własnych potrzeb, choćby zmieniać kolejność wyświetlanych komponentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200