TrioNAS U300 P10 - test macierzy Qsan

Wydajność

Testowana macierz pozwala zwiększyć swoją wydajność wykorzystując dwie dostępne w konfiguracji funkcje. Po pierwsze pozwala na zapewnienie niezawodności połączeń sieciowych oraz ich agregację, co daje możliwość przesyłania danych więcej niż jednym interfejsem na raz. Drugą opcją, która ma wpływ na wydajność macierzy jest użycie dysku SSD jako cache zarówno przy odczycie jak i zapisie danych na pule dyskowe.

Konfiguracja dotycząca niezawodności linków sieciowych oraz ich agregacji jest dość prosta. Wystarczy w panelu WWW wejść w ustawienia sieci i przy liście dostępnych interfejsów kliknąć ikonkę „Create link agregation” oraz wskazać interfejsy, które mają uczestniczyć w procesie realizacji połączeń. Do wyboru są opcje mające zapewnić redundancję połączenia (Round Robin, Broadcast, Active Backup oraz Load Balancing) oraz podniesienie wydajności (LACP, Trunking). Niezawodność sprawdziliśmy konfigurując dwa porty ethernetowe w opcji Active Backup. Podczas prawidłowej pracy tylko jeden link jest aktywny, drugi natomiast nie jest obsługiwany dopóki nie nastąpi awaria głównego łącza. Wówczas zapasowy port ujęty w konfiguracji staje się aktywny i obsługuje połączenia sieciowe.

Zobacz również:

  • Zewnętrzny dysk, chmura czy dysk sieciowy? Jak zadbać o backup

Drugą konfiguracją jaką wykonaliśmy był trunking (agregacja interfejsów). Utworzyliśmy pulę opartą na 3 portach ethernetowych. Ustawienie tego trybu polega na tym, że wskazuje się interfejsy i wybiera sposób w jaki mają pracować oraz ustala przydzielenie pojedynczego adresu IP, pod którym będą widoczne. Podobnie jest z adresem MAC, gdyż pula interfejsów posiada pojedynczy adres sprzętowy. Następnie trzeba wykonać konfigurację switcha i portów, do których podpięte są agregowane interfejsy macierzy. Utworzyliśmy grupę portów w konfiguracji agregacji linków i przypisaliśmy ją do odpowiedniego VLANU. Po tej operacji serwer mógł bez problemu komunikować się z macierzą.

TrioNAS U300 P10 - test macierzy Qsan

Wykres obciążenia dysków i interfejsów sieciowych macierzy Qsan

Od strony serwera również wykorzystaliśmy trzy karty sieciowe. Aby wszystko wykonać poprawnie skorzystaliśmy z dokumentacji oraz opisu konfiguracji dostępnych na stronie producenta. Trzeba przyznać, że bez problemu można znaleźć zarówno podstawowe opisy, jak również przykłady konkretnych rozwiązań. Dzięki jednej z takich porad uruchomiliśmy dysk połączony po iSCSI przy użyciu wielu ścieżek, co zwiększyło transfer danych do i z macierzy. W takiej konfiguracji udało nam się uzyskać transfery powyżej 330MB/s zarówno dla odczytu jak i zapisu danych, przy użyciu pamięci cache opartej na dysku SSD. Niestety dysponując pojedynczym dyskiem solid state można uruchomić pamięć podręczną albo dla zapisu, albo tylko dla odczytu danych. Transfer w różnych konfiguracjach badaliśmy programem Atto Disk Benchmark, który sprawdzał odczyt i zapis dla danych paczek różnych wielkości (od 0,5 KB do 8 MB) kopiując w każdym przypadku 2GB danych. Według danych producenta ten model macierzy w agregacji na wszystkich interfejsach macierzy jest w stanie osiągnąć transfer 805 MB/s oraz 486 000 IOPS.

TrioNAS U300 P10 - test macierzy Qsan

Odczyt danych - agregacja 3 interfejsów

Dla porównania przy użyciu konfiguracji bez agregowania połączeń sieciowych uzyskiwaliśmy przepustowość danych w granicach 120 MB/s.

Sprawdziliśmy również transfer przy użyciu zwykłego kopiowania pomiędzy serwerem opartym na platformie Windows Serwer po protokole CIFS. W tym przypadku kopiując jednocześnie trzy duże jednakowe pliki o łącznej objętości 6,44GB uzyskaliśmy średni transfer około 220 MB / s.

Testowo wykonaliśmy również konfigurację przy użyciu LACP (Link Agregation Control Protokol), co pozwoliło w pewien sposób zwiększyć wydajność kopiowania, w przypadku, gdy wykorzystywaliśmy kilka serwerów do kopiowania danych. Jednak ograniczenia tego protokołu nie pozwalają dla pojedynczej sesji uzyskać transferu większego niż maksymalny transfer pojedynczego linku (w tym przypadku 1Gb/s). Nie mniej jednak konfiguracja LACP działa poprawnie na macierzach Qsan.

Funkcje dodatkowe

Qsan U300 P10 do opcji udostępniania danych umożliwia użycie dodatkowych funkcji, pozwalających na zbudowanie stabilnego i bezpiecznego środowiska storage, które jest niezmiernie łatwe w obsłudze nawet dla osób, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy w zakresie macierzy.

W panelu webowym użytkownik znajdzie opcje odpowiedzialne za backup oraz replikację danych, które konfiguruje się jako zadania wskazując dane źródłowe oraz miejsce docelowe, gdzie ostatecznie te dane mają się znaleźć. Natomiast w przypadku, gdyby istniała konieczność przechowywania danych poza macierzą można również uruchomić replikację danych z usługą Amazon S3 w chmurze publicznej.

TrioNAS U300 P10 - test macierzy Qsan

Wykres obciążenia dysków i interfejsów sieciowych macierzy Qsan

Oprogramowanie zarządzające macierzami Qsan ma również możliwość wykonania operacji Volume Cloning. Funkcja ta umożliwia klonowanie w obrębie tej samej grupy RAID lub na całkowicie inną grupę bez obawy o utratę danych. Jest to bardzo przydatne narzędzie do wykonywania pełnej kopii wolumenu w trybie 1 do 1.

Qsan wspiera również migrację między poziomami RAID oraz zmianę ich pojemności w locie, dodatkowo umożliwia przenoszenie fizyczne dysków z danej grupy RAID między różnymi pulami Qsan. Jeżeli się okaże, że skonfigurowany RAID1 potrzeba migrować do RAID10 nie ma z tym żadnego problemu. Analogicznie, gdy chcemy zamienić dyski o mniejszej pojemności na większe, wszystko odbywa się podczas pracy, bez wyłączania uruchomionych usług. Macierz ma wbudowany kreator, który przeprowadza nas krok po kroku przez cały proces migracji lub zmiany pojemności.

Bezpieczeństwo danych zachowane jest również przez użycie oprogramowania antywirusowego, które zainstalowane jest w systemie macierzy. Po uruchomieniu skanera użytkownik ma możliwość wskazania jakie zasoby mają być skanowane, a jakie wykluczone oraz ustalić zadania skanowania. Do tego bardzo prosto można wygenerować raport z pracy dotyczący oprogramowania antywirusowego.

Podsumowanie

Testowana macierz Qsan U300 P10 jest urządzeniem, które ze względu na obecność jedynie interfejsów 1GbE bardzo dobrze sprawdzi się w niewielkim środowisku. Mając na uwadze osiągi, możliwości konfiguracyjne oraz prostotę instalacji i administracji z powodzeniem może konkurować z urządzeniami tej klasy pochodzącymi od innych producentów. Funkcje w jakie jest wyposażona i możliwości rozbudowy sprawiają, że zakup tej macierzy na pewno będzie procentował przez długi czas, a różnorodność wersji, gdzie wykorzystywane są także interfejsy 10GbE lub FC pozwalają wykorzystać urządzenia firmy Qsan również w infrastrukturze, gdzie elementy sieci SAN mają strategiczne znaczenie, choćby w środowiskach wirtualizacyjnych. Qsan posiada certyfikaty wszystkich liczących się firm, które specjalizują się w wirtualizacji tj. Vmware, Citrix, Windows 2012 Hyper-V, co potwierdza, że w projektach tego typu macierze tej firmy są trafnym wyborem.

TrioNAS U300 P10 - test macierzy Qsan

Wskaźniki wydajności przy agregacji wszystkich interfejsów


TOP 200