Trendy wspierające cyfrową transformację

Analitycy Gartnera uważają, że cyfrowa transformacja jest kluczowym czynnikiem dla rozwoju przedsiębiorstw w przyszłości. Jeśli nawet w wielu przedsiębiorstwach nie wyszła jeszcze poza fazę koncepcji, to bardzo wyraźnie widać, w jakich kierunkach będzie podążać rynek i rozwiązania. Jest kilka czynników, które sprzyjają realizacji tej koncepcji w przedsiębiorstwach.

Od kilku lat cyfrowa transformacja to gorące zjawisko, które nabiera rozpędu. Firmy szukają sposobów, jak przyspieszyć cyfrową transformację swoich organizacji i rozwijać biznes. Powinny więc zwrócić uwagę na kilka kluczowych obszarów.

ERP w dobie IoT

Patryk Mech, starszy programista aplikacji biznesowych, Sente Systemy Informatyczne

Zasięg nowoczesnych technologii i urządzeń, które je wykorzystują, rośnie z roku na rok w tempie, jakie trudno sobie wyobrazić. Technologie bazujące na rozwiązaniach cloudowych pozwoliły na pozbycie się problemów związanych z elastycznością oraz dynamicznie zwiększającym się zapotrzebowaniem na zasoby. Z tego powodu Internet of Things to zagadnienie aktualne. Cyfrowa transformacja jest koncepcją, która odpowiednio wykorzystana może istotnie zwiększyć potencjał przedsiębiorstwa. Firmy, które chcą oprzeć swoją przewagę konkurencyjną na IoT, muszą wykazać się kreatywnością i bardzo dużą świadomością branży, w jakiej działają. Zrozumienie korelacji pomiędzy różnorodnymi czynnikami a efektywnością przedsiębiorstwa jest jednym z kluczowych czynników sukcesu cyfrowej transformacji. Efektywne ustrukturyzowanie i przetworzenie danych pochodzących z IoT w kontekście przedsiębiorstwa jest obecnie jednym z największych wyzwań dla twórców oprogramowania klasy ERP oraz firm, które aspirują do bycia liderami innowacji.

Planując wdrożenie systemu ERP, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak elastyczność i skalowalność oprogramowania. To właśnie one będą decydowały o szybkości adaptacji nadchodzących trendów. Spójrzmy dla przykładu na branżę handlową. Analiza danych ze stacji pogodowych może nie tylko pomóc przy odpowiedniej organizacji pracy magazynu czy spedycji, ale także – przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów – system może zyskać możliwość błyskawicznego wygenerowania promocji na asortyment, którego sprzedaż będzie motywowana panującą aurą, a także poinformuje o niej klientów poprzez wysłanie wiadomości SMS lub e-mail. Tego typu kompleksowe działania, pod warunkiem że zostaną właściwie zaprojektowane i wdrożone, pozwalają na maksymalne dostosowanie się do potrzeb klienta, co pozytywnie odbija się na wizerunku i wynikach firmy.

Internet of Things współpracujący z systemem ERP może stanowić model, który pozwoli przekształcić i unowocześnić każdy biznes, niezależnie od branży. Śledzenie flot pojazdów dzięki nadajnikom GPS, analiza danych geolokalizacyjnych pozyskiwanych przez drony lub tras, po których poruszają się klienci w sklepach spożywczych, to już codzienność, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Cyfrowa transformacja biznesu dzieje się już teraz. Inwestycja w elastyczny system ERP dopasowany do aktualnych potrzeb i przygotowany na integrację z internetem rzeczy może okazać się dla przedsiębiorstwa ogromną szansą na szybki rozwój.

Cyfrowe miejsce pracy

Popularyzacja urządzeń mobilnych sprzyja tworzeniu cyfrowych miejsc pracy – pracownicy mogą mieć bezpieczny dostęp do firmowych zasobów z dowolnego miejsca. W dużej mierze cyfrowe miejsca pracy będą, a często już są, zbudowane na bazie chmury. To środowisko może być wykorzystywane przez pracowników jako front-end dla wszystkich procesów biznesowych. Służy jako centralna bramka umożliwiająca dostęp do wszystkich narzędzi, usług i danych, które są potrzebne do realizacji zadań. Dotyczy to wszystkich branż. Co więcej, będzie miało wpływ nawet na takie zawody, które dotychczas funkcjonowały bez żadnego cyfrowego wsparcia. Przykładem są taksówki, wśród których duży sukces odniósł Uber, a także inne aplikacje. Tego rodzaju zmiany zachodzą wszędzie w świecie biznesu.

Zobacz również:

 • Niespodzianka! Metaverse może być świetną wiadomością dla firm korzystających z usług brzegowych
 • Fabryka przyszłości. Na jakie przeszkody mogą natknąć się firmy cyfryzujące produkcję?

W tej sytuacji ekstremalnie ważne staje posiadanie dostępu do niezawodnej platformy chmurowej. Istotne jest również posiadanie dróg szybkiego, efektywnego dostępu do tych usług z dowolnego urządzenia. Mogą to być notebooki, smartfony czy inteligentne zegarki. W przyszłości może to być dowolny gadżet, jak kiosk dotykowy czy inteligentne lustro.

ERP zbiera dane

Firmowe systemy ERP nabierają jeszcze większego znaczenia w kontekście cyfrowej transformacji i analizy coraz większych ilości danych. Istotna jest, m.in. integracja systemów ERP z Internetem Rzeczy. Przy braku zasilania systemów ERP danymi, które dzięki cyfrowej transformacji są zbierane z wielu nowych źródeł, powoduje, że nie da się czerpać pełni korzyści. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez IFS. Spośród 200 przepytanych firm tylko 16% przesyła dane z IoT do systemów ERP. Według analityków jest kilka powód, że pozostałe 84% nie osiąga wszystkich korzyści mimo znacznych postępów w cyfrowej transformacji. Największą przeszkodą w integracji są przestarzałe, nieelastyczne systemy ERP lub też niedostrzeganie problemów, jakie wynikają z braku takiej integracji. Firmowy system ERP może zautomatyzować podejmowanie wielu działań, jeśli zasili się go odpowiednimi danymi, np. ustawić harmonogram pracy techników w terenie na podstawie raportów o problemach.

Wielochmurowość

Coraz więcej firm wykorzystuje więcej niż jedną chmurę, aby realizować swoją strategię cyfrowej transformacji. Jest to konieczne, aby spełnić różne wymagania biznesowe i technologiczne, bowiem żadna pojedyncza chmura nie jest w stanie zaspokoić ich wszystkich. Każdy główny dostawca usług chmurowych, m.in. Amazon, Google i Microsoft, ma w ofercie różne usługi związane z danymi, jak przechowywanie, Big Data, bazy danych NoSQL czy streaming w czasie rzeczywistym. Część aplikacji lepiej działa w jednej chmurze, a część osiąga lepszą wydajność w innej. Korzystając z wielu chmur, firmy są w stanie wybrać najlepiej odpowiadające im technologie i usługi od różnych dostawców. Istotne jest jednak, aby dało się w miarę łatwo przenosić dane i aplikacje między chmurami, w miarę potrzeb. Dostęp do wielu chmur stwarza również lepsze warunki do testowania różnych nowych rozwiązań IT. Można szybko konfigurować różne scenariusze, oszczędzając na kosztach budowy nowej infrastruktury.

Mając do dyspozycji wiele chmur, każdy dział biznesowy jest w stanie dobrać usługi optymalnie dopasowane do potrzeb. Mogą to być takie czynniki, jak:

 • łatwość zarządzania,
 • zarządzanie dostępem,
 • zgodność z regulacjami prawnymi,
 • możliwość uruchamiania wielu aplikacji równocześnie,
 • monitorowanie wydajności,
 • specjalizowane funkcje stworzone z myślą o konkretnych aplikacjach,
 • dostęp do narzędzi i technologii Big Data.

Środowisko, w którym możliwy jest dostęp do wielu chmury, będzie coraz częściej wykorzystywane w cyfrowej transformacji. Trend do coraz szerszego wykorzystania chmury publicznej jest kluczowy do osiągnięcia maksymalnego zwrotu z inwestycji.

Elastyczna infrastruktura

Cyfrowej rewolucji sprzyjają technologie umożliwiające budowę elastycznej infrastruktury IT. Jedną z nich jest wirtualizacji pamięci masowych oraz rozwiązania typu SDS (Software Defined Storage). Dane są bowiem akceleratorem innowacji i zapewniają sukces projektów cyfrowych transformacji. Według raportu przygotowanego przez Enterprise Strategy Group, aż 52% ankietowanych firm jest zdecydowanych w dłuższym okresie wdrożyć SDS.

Celem cyfrowej transformacji może być:

 • automatyzacja wdrożeń usług IT,
 • optymalizacja części operacyjnej i redukcja TCO,
 • wykorzystanie nowych technologii w zakresie przechowywania danych.

Cyfryzacja oznacza ogromne korzyści dla biznesu, niezależnie od branży. Umożliwiając firmom pozbycie się ograniczeń geograficznych czy specyficznych dla urządzeń w kontekście przechowywania danych, które spowalniają lub zakłócają ciągłość działania systemów IT, można istotnie usprawnić procesy operacyjne. To oznacza również korzyści dla biznesu.

Firmy coraz częściej odchodzą od wyspowych rozwiązań IT dedykowanych określonym działom czy zadaniom w kierunku zintegrowanych technologii. Jest to możliwe, m.in. dzięki technologiom SDS. Główne cechy tego rodzaju architektury to:

 • wydajność: szybszy dostęp do danych i wykorzystanie odpowiednich technologii dla aplikacji;
 • dostępność: brak przestoju przekłada się na ciągły dostęp do danych w rozproszonych lokalizacjach;
 • efektywność: nowe pamięci masowe można dodawać dynamicznie i w sposób transparentny dla aplikacji;
 • zarządzanie: analizy i raporty są dostępne w pełnej integracji ze środowiskiem chmurowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200