Trendy w chmurze obliczeniowej na 2022

Od chmury natywnej i SASE do chmur branżowych - przedstawiamy najważniejsze trendy w chmurze obliczeniowej na rok 2022.

Trendy w chmurze obliczeniowej na 2022

shutterstock

Wykorzystanie chmury obliczeniowej przyspieszyło w czasie pandemii, gdy stało się koniecznością dla firm.

Badanie przeprowadzone przez firmę Gartner wykazało, że dyrektorzy generalni uważają chmurę za jedną z najważniejszych technologii, które będą miały największy wpływ na ich branżę w ciągu najbliższych trzech lat. Gartner przewiduje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy organizacje będą 17 razy bardziej skłonne do zwiększenia swoich wydatków na chmurę niż do ich zmniejszenia.

Zobacz również:

  • Najpopularniejsze stanowiska pracy w chmurze obliczeniowej
  • Biały Dom wyda zasady dotyczące sztucznej inteligencji

W miarę jak coraz więcej organizacji przechodzi na strategię cloud first, możemy spodziewać się nowych możliwości, zwiększonej wydajności, skalowalności i dostosowania do potrzeb klientów ze strony dostawców usług w chmurze (CSP), którzy walczą o większy kawałek tortu.

Forrester, przewiduje, że zainteresowanie chmurą ogólnego przeznaczenia osiągnęło już apogeum i że w 2022 roku możemy spodziewać się wzrostu wyspecjalizowanych chmur branżowych, z rozwiązaniami dostosowanymi do każdego sektora.

Prognozy Gartnera obejmują wzrost chmury rozproszonej, podczas gdy CSS Insight przewiduje, że „czysta” chmura zyska na znaczeniu, ponieważ firmy kładą większy nacisk na zrównoważony rozwój i osiąganie swoich celów ESG.

Przewidywane trendy w chmurze obliczeniowej w 2022 roku według analityków

• Chmura natywna (cloud native) w 2022 roku będzie główną strategią.

Według Forrestera, adopcja kontenerów wzrosła z 33% organizacji w 2020 r. do 42% w 2021 r., a w przyszłym roku osiągnie poziom 50%, ponieważ technologie cloud-native przenikają do wszystkich domen technologicznych, od big data i AI po IoT.

Gartner przewiduje, że do 2025 roku platformy cloud-native będą stanowić podstawę dla ponad 95% nowych cyfrowych obciążeń, w porównaniu z mniej niż 30% w 2021 roku.

Ponieważ ludzie odchodzą od tradycyjnych metod tworzenia i wdrażania aplikacji opartych na maszynach wirtualnych (VM) w kierunku kontenerów, będzie to prowadzić do podjęcia decyzji o tym, jak orkiestrować i skalować kontenery, zauważa Lee Sustar, główny analityk w Forrester.

„Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Można mieć na przykład własny system orkiestracji kontenerów, ale to, co widzimy, to znacznie szersze przyjęcie otwartych standardów wokół Kubernetes. To jest morska zmiana w sposobie organizacji infrastruktury IT” - mówi.

• SASE pomoże w zwiększeniu skali bezpieczeństwa

Wygląda na to, że zmieni się również sposób wdrażania zabezpieczeń. Według Gartnera przyszłość należy do bezpiecznych usług dostępowych (SASE), które nie centralizują zabezpieczeń, ale je rozpowszechniają. „Wraz z rosnącym wykorzystaniem chmury rośnie liczba aplikacji i transakcji. Wyobraź sobie, że próbujesz sprowadzić cały ten ruch do jednego scentralizowanego miejsca. Będzie to trwało wieki, a aplikacje będą się zawieszać lub będą pojawiać się błędy. Ale jeśli zrobisz to w oparciu o sesje, jest to bardzo skalowalne” - wyjaśnia Milind Govekar, szef działu badań, infrastruktury i operacji w firmie Gartner. SASE wprowadza bezpieczeństwo do sesji, a nie sesje do bezpieczeństwa.

• Zmiany w krajobrazie dostawców usług w chmurze

Regulacje dotyczące ochrony danych i reforma antymonopolowa zaczęły wywierać wpływ na rynek chmury i przewiduje się, że w 2022 roku wszyscy najwięksi dostawcy będą nadal dokonywać poważnych dostosowań, aby sprostać potrzebom regionalnych klientów i regulacji.

Forrester prognozuje, że Google Cloud Platform (GCP) nie osiągnie swoich krótkoterminowych ambicji bycia w pierwszej dwójce chmur publicznych do 2023 roku - ale nie wpłynie to na jej szanse na długoterminowy sukces. Co ciekawe, wraz z rozwojem edge computing w 2022 roku, Sustar uważa, że najwięksi dostawcy chmury nie będą w stanie po prostu wejść i zasymilować tego sektora do ich ogólnej dominacji technologicznej. „Krawędź, która jest odrębną grupą technologii, prawdopodobnie będzie miała inny skład dostawców, a sukces może początkowo zależeć od partnerstwa” - mówi.

• Podstawa dla innowacji w biznesie

Według Govekara, w ciągu najbliższych kilku lat cloud computing stanie się nie tyle technologią, co kluczowym czynnikiem napędzającym innowacje biznesowe, umożliwiając nowe modele biznesowe i strumienie przychodów.

Na przykład, firma spedycyjna, która koncentruje się na logistyce, będzie mogła wejść w ubezpieczenia B2B. Chmura ułatwia zakłócenia w biznesie, pozwalając na budowanie modelu biznesowego opartego na platformie, a następnie ekosystemów wokół tej platformy. Można gromadzić dane, a następnie wydobywać je, aby odkryć potencjalne możliwości. Urzeczywistnienie tego zajmie kilka lat, ponieważ podróż dopiero się rozpoczęła, ale mówi, że możemy się spodziewać, że wkrótce zobaczymy kilka interesujących rzeczy w tym obszarze.

Dzieje się kilka rzeczy, a jedną z nich jest wzrost tego, co nazywamy „technologami biznesowymi”. Zmiana polega na tym, że aplikacje przyszłości będą komponowane i montowane przez ludzi, którzy faktycznie z nich korzystają; ludzi, którzy pracują w dziale IT, ale są obeznani z technologią. Zamiast postrzegać ich jako „shadow IT” i dążyć do ich eliminacji, Govekar radzi organizacjom objąć swoich technologów biznesowych i spojrzeć na ich wzrost jako mnożnik siły. „W przypadku problemów z pozyskaniem ludzi z odpowiednimi umiejętnościami, należy spróbować zwiększyć wpływ technologii biznesowych. To, co obserwujemy w rezultacie, to wzrost liczby aplikacji typu low code i no code (70% nowych aplikacji będzie tworzonych w ten sposób do 2025 r.), przy czym technolodzy biznesowi opracowują niestandardowe aplikacje, które mogą dać ich organizacji przewagę konkurencyjną."

Rekomendacje analityków

Pamiętając o tych trendach w chmurze obliczeniowej, analitycy zalecają organizacjom zmianę sposobu myślenia o IT z kontroli na adaptacyjne zarządzanie. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie zapewni chmura, radzą oni liderom IT, aby już teraz zaczęli budować zespoły platformowe, oprócz nadania priorytetu kulturze DevOps i zachęcania zespołów do fuzji.

Podejmując te kroki, organizacje będą dobrze przygotowane do zdobycia przewagi konkurencyjnej.

Źródło: IDG Connect

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200