Trendy technologiczne w 2022 r. – na co firmy powinny zwrócić uwagę

Computerworld Wdrażać szybko CRM czy uruchomić, czat bota dla klientów? Technologie nie stoją w miejscu - czas poznać najnowsze trendy i zdążyć zastosować je w swojej firmie, nim zrobi to mainstream. Wspólnie z ekspertami LeverX Group przeanalizowaliśmy, jakie technologiczne trendy będą istotne w 2022 roku i jak mogą skorzystać na nich firmy.

Trend 1. Rośnie zapotrzebowanie na wdrożenie WMS

WMS (Warehouse Management Systems) to systemy zarządzania magazynem. Jeśli wcześniej takie oprogramowanie było używane głównie przez duże firmy, dziś trend ten zaczyna obejmować wszystkie obszary: od dużego handlu detalicznego po małe branże z magazynami.

To pandemia COVID-19 doprowadziła do przeformułowania łańcuchów dostaw. Wraz z wybuchem pandemii detaliści branż: online, spożywczej oraz farmaceutyczej odnotowali wzrost liczby zamówień, co z kolei znacznie zwiększyło obciążenie magazynów. Stąd zapotrzebowanie biznesu na oprogramowanie, które pozwoli kontrolować i przyspieszać procesy dostaw.

Efektywne zarządzanie zapasami w obliczu niestabilnego popytu wymaga wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań technicznych. Eksperci przewidują, że rynek WMS będzie nadal rósł i do 2025 roku jego wartość wyceniana będzie na 5,1 miliarda dolarów.

Trendy technologiczne w 2022 r. – na co firmy powinny zwrócić uwagę

Jak zastosować dany trend w biznesie? Już wiele firm uświadomiło sobie, że należy pracować nad przejrzystością procesów magazynowych – ułatwia to kontrolę oraz zapobiega błędom i stratom.

Przykładowo w 2021 roku zespół LeverX Group zrealizował projekt wdrożenia rozwiązania SAP S/4HANA w zakładzie UzAuto Motors JSC. Firma zajmuje się produkcją i sprzedażą samochodów w Uzbekistanie. Wdrożenie modułu zarządzania magazynem SAP Extended Warehouse Management (SAP EWM) pomogło firmie osiągnąć przejrzystość procesów magazynowych, skrócić czas zaopatrywania linii produkcyjnych oraz zapewnić ich płynną pracę. Dodatkowo projekt wdrożenia systemu otrzymał złotą nagrodę SAP Value Award 2021.

SAP EWM po wdrożeniu przynosi biznesowi następujące efekty:

  • Wzrost efektywności podziału zadań na poszczególnych pracowników magazynu o 20 proc.
  • Skrócenie czasu realizacji zamówień o 5-15 proc.
  • 30 proc. wzrost kontroli nad wykonywaniem i monitorowaniem alertów.

Trend nr 2: Firmy kładą nacisk na cyfrowe zarządzanie łańcuchem dostaw

Ważnym trendem na ten rok jest Supply Chain 4.0. Służy on do kontrolowania i zarządzania cyfrowymi łańcuchami dostaw. Rozwiązanie to sprawia, że cały proces jest łatwiejszy i bardziej dostępny.

Wiele organizacji wdrożyło już Supply Chain 4.0. A oto kilka kluczowych zadań, które czyni bardziej efektywnymi:

  • Czynniki prognostyczne, takie jak popyt, pogoda, zmiany na rynku
  • Oszczędność czasu na dostawę towaru
  • Planowanie w czasie rzeczywistym. Dzięki ciągłej analizie procesu, minimalizuje okresy zamrażania dostaw
  • Klastrowanie klientów w oddzielne grupy za pomocą narzędzi analitycznych
  • Dobór indywidualnego podejścia do każdej kategorii klientów.
Trendy technologiczne w 2022 r. – na co firmy powinny zwrócić uwagę

Trend 3: Firmy przechodzą transformację cyfrową i korzystają z chmury

Prawie 70 proc. europejskich liderów zgadza się z wynikami sondażu renomowanej firmy badawczej Gartner, że pandemia przyspieszy transformację cyfrową. Wiele organizacji już teraz dostosowuje się do nowych warunków rynkowych. Na przykład większość azjatyckich banków szybko przeniosła swoje wewnętrzne procesy online.

W obecnych warunkach firmy, które rezygnują z transformacji cyfrowej, raczej nie utrzymają się na rynku. O korzyściach płynących z rozwiązań chmurowych mówiło się przez ostatnie kilka lat, ale dopiero teraz dokonuje się naprawdę masowa transformacja w biznesie na usługi chmurowe.

Ze względu na specyfikę swojej działalności firmy gromadzą ogromne ilości danych, które z biegiem czasu tylko się powiększają. Dlatego konieczne jest zapewnienie możliwości oczyszczenia systemu ze zbędnych danych, transferu danych archiwalnych oraz stworzenia jednego źródła w chmurze do szybkiego podejmowania decyzji we wszystkich działach.

Przykładem odpowiedniego rozwiązania do tych celów jest SAP S/4HANA. Systemy ERP oparte na chmurze, tak jak SAP S/4HANA Cloud, mają znaczną przewagę, ponieważ zdalny dostęp, zarządzanie oraz przechowywanie danych w chmurze zapewnia wyższą wydajność przedsiębiorstwa.

Trend 4: Firmy stawiają na długoterminowy zrównoważony rozwój

W 2020 roku nastroje w środowisku biznesowym sprowadzały się głównie do idei przetrwania okresu kryzysu spowodowanego pandemią. Teraz firmy stopniowo dostosowują się do nowych realiów, a ich cel uległ zmianie. Obecnie organizacje nastawione są na długofalowy rozwój i coraz częściej myślą o inwestowaniu w kapitał ludzki.

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa opiera się na trzech filarach: gospodarce, społeczeństwie i środowisku. Według badań wśród priorytetów zrównoważonego rozwoju nowoczesne przedsiębiorstwa wyróżniają:

  • Redukcję emisji CO2
  • Rozwój i dobrobyt pracowników
  • Redukcję odpadów.

Wszystkie te trendy mają odzwierciedlenie w nowym projekcie LeverX Group. W 2021 roku firma stworzyła internetową platformę certyfikacji pracowników. Pomaga ona nie tylko usprawnić proces zarządzania certyfikacją, ale także zmniejszyć zużycie papieru.

O firmie LeverX Group

LeverX Group, strategiczny partner SAP i Złoty Partner SAP, nie tylko jest wsparciem we wdrażaniu rozwiązań SAP w procesy biznesowe klientów, ale także prowadzi webinaria szkoleniowe. W 2021 roku firma, z pomocą SAP, zorganizowała sześć webinariów biznesowych, podczas których specjaliści LeverX Group opowiadali o produktach SAP i ich aplikacjach, w tym o SAP EWM, Rise with SAP i innych.

Wraz ze wzrostem liczby klientów LeverX rozwija się, rozszerzając obszar swojej działalności za granicą. W 2021 roku portfolio firmy zostało uzupełnione o osiem nowych lokalizacji w pięciu krajach, w tym biura w Wrocławiu, Heidelbergu, Wilnie i Taszkencie. Headquarters LeverX Group znajduje się w Mountain View, CA.