Trendy i wyzwania współczesnej telekomunikacji

Techniki telekomunikacyjne przechodzą w ostatnich latach znaczącą transformację. Zmieniają się rola i sposób użycia mediów transmisyjnych, upowszechnia się mobilność użytkowników, a także rośnie znaczenie Internetu.

Techniki telekomunikacyjne przechodzą w ostatnich latach znaczącą transformację. Zmieniają się rola i sposób użycia mediów transmisyjnych, upowszechnia się mobilność użytkowników, a także rośnie znaczenie Internetu.

Trzy grupy kulturowe

Trendy i wyzwania współczesnej telekomunikacji

Rys.1 Konwergencja parametrów

Techniki telekomunikacyjne przechodzą w ostatnich latach znaczącą transformację. Zmieniają się rola i sposób użycia mediów transmisyjnych, upowszechnia się mobilność użytkowników, a także rośnie znaczenie Internetu.

najczęściej wykorzystywanym w budowie WWW. Wskazuje już na to nazewnictwo kolejnych sekcji, jak również ich zawartość. Pod względem funkcjonalności strona oferuje minimalne jak na współczesne warunki możliwości. Nie ma narzędzi wyszukiwawczych czy mechanizmów relacyjnych. Właściwie przypomina bardziej twór domowy, którym najprawdopodobniej jest. Co urzeka najbardziej w tym wypadku, to nieokrzesane miejscami komentarze. Przykładem jest chociażby sekcja Enough, gdzie zbierane są informacje o rzeczach znienawidzonych przez twórców serwisu. Uwagi są cięte i często bezkompromisowe, ale jakże inaczej pisać o tym, czego się nie toleruje. Kolejnym elementem utrzymanym w podobnej formule jest "What?", czyli zestawienie spostrzeżeń redaktorów na tematy takie jak najgorsze duble i najsłabsze aktorstwo. W podobnej konwencji zbudowana jest baza linków. Nie dość, że jeden z nich prowadzi do stron zabawnych i dziwnych, inny pokazuje nam rzeczy lubiane przez ekipę Electronic Reality. Niestety, brakuje opisów, więc jesteśmy skazani na przypadkowość poruszania się. W sekcji recenzji jest kilkaset tytułów z różnych regionów opisanych bezpretensjonalnie, choć dość standardowo. Serwis kusi wyglądem, lecz po pewnym czasie okazuje się, że jest to najlepsze, co ma.

http://www.dragonsdenuk.com

Lubisz azjatyckie kino, a nie masz gdzie przeczytać recenzji dotyczącej filmów wydanych na DVD z tego regionu? Dragonsdenuk daje taką możliwość i - co ważniejsze - jest po angielsku.

Serwis poświęcony jest przede wszystkim kinu azjatyckiemu. Najważniejszym jego elementem wydaje się spory wybór recenzji filmów wydanych na DVD. Pozostałe części serwisu są nieco zaniedbane. Pod względem konstrukcyjnym Dragonsdenuk wypada nieco lepiej niż Electronic Reality. Broni go forum dyskusyjne, które funkcjonuje całkiem dobrze i stanowi o przynajmniej minimalnym technologicznym zaawansowaniu. Drugim atutem jest możliwość wyszukiwania recenzji. Serwis przykuwa uwagę i może być interesującym źródłem informacji zarówno dla wielbicieli filmów azjatyckich, jak i ludzi zaledwie poszukujących o nich informacji. Sekcja artykułów została chyba zapomniana, bowiem funkcjonują w niej wyłącznie teksty z zeszłego roku. W katalogu szumnie nazwanym multimedia znajdziemy między innymi Hong Kong Movie Clips, które okazują się zapisanymi w formacie wav krótkimi wypowiedziami z najbardziej znanych filmów. Istnieje także możliwość ściągnięcia kilku tematów muzycznych w formacie MP3. Ostatnim elementem galerii multimedialnej jest kilkanaście wygaszaczy ekranu. Wizualnie strona nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia, natomiast zaintrygowała merytorycznie. Przekonuje bowiem, że rynek filmów azjatyckich jest olbrzymi. Warto od czasu do czasu tu zajrzeć i zobaczyć, co się kręci na największym z kontynentów. Wizualnie strona nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia, natomiast zaintrygowała merytorycznie. Przekonuje bowiem, że rynek filmów azjatyckich jest olbrzymi. Warto od czasu do czasu tu zajrzeć i zobaczyć, co się kręci na n350 Tb/s). Praktyczna granica może być niższa ze względu na niezbyt jeszcze rozpoznany wpływ nieliniowości światłowodów przy wymaganych poziomach mocy sygnału. Już obecnie są oferowane systemy o 160 długościach fali, z których każda przenosi sygnał o przepływności 2,5 Gb/s. W 1999 r. eksperymentalnie udało się już zademonstrować działanie systemu DWDM o 1021 kanałach. Można także zaobserwować istotny postęp w dziedzinie szybkości układów elektronicznych stosowanych w telekomunikacji. Obecnie testuje się systemy transmisyjne o przepływnościach sięgających 40 Gb/s na jednej długości fali.

W tym samym czasie miedziane przewody wiążące użytkowników z centralami są wypierane przez łącza radiowe. Pozwala to na tak wygodną ruchomość użytkowników. Sprawdza się powiedzenie sprzed kilku lat: "to, co było bezprzewodowe, będzie przewodowe, a to, co było przewodowe, będzie bezprzewodowe" (rys. 2 i 3).

Sieci stacjonarne

Wydaje się, że w niedalekiej przyszłości zasadniczą rolę w technice sieciowej będą odgrywać: warstwa optyczna i posadowiona bezpośrednio na niej (z uwzględnieniem odpowiedniego ramkowania) warstwa IP. Tego typu rozwiązanie jest stosowane już obecnie. Zmiany, jakich możemy oczekiwać, będą dotyczyły głównie eliminacji urządzeń elektronicznych w warstwie optycznej, a także wprowadzenia jednolitej płaszczyzny sterowania zarówno dla warstwy optycznej, jak i warstwy IP, opartej na technice MPLS (Multiprotocol Label Switching). Pierwsza ze zmian umożliwi całkowicie optyczny transport informacji na duże odległości, bez konieczności konwersji sygnału optycznego na sygnał elektryczny. Konwersje takie będą stosowane jedynie w punktach końcowych i w niektórych interfejsach międzysieciowych, na przykład rozdzielających różnych operatorów. Druga zmiana umożliwi znaczne uproszczenie całości sterowania siecią i ułatwi realizację zadań sterowania w czasie rzeczywistym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200