Trendy i wyzwania współczesnej telekomunikacji

Sieci całkowicie optyczne

Powody wprowadzania sieci całkowicie optycznych w najniższej warstwie transportowej można zestawić następująco:

  • możliwość korzystania z bardzo szerokiego pasma transmisyjnego

  • niezależność od protokołów wyższych warstw

  • prostota funkcjonalna

  • możliwość uzyskania dużej odporności sieci na uszkodzenia.

    Wszystkie możliwości systemów światłowodowych mogą być w pełni wykorzystane dopiero po wyeliminowaniu stosowanych obecnie i ograniczających szerokość pasma konwersji sygnału optycznego na elektryczny w celu jego regeneracji bądź komutacji. Eliminacja taka jest obecnie możliwa dzięki opracowaniu optycznych przełącznic OXC (Optical Crossconnects) i krotnic transferowych OADM (Optical Add-Drop Multiplexers), a także stosowaniu wzmacniaczy optycznych.

    Kolejną istotną zaletą systemów optycznych jest ich niezależność od protokołów wyższych warstw. Umożliwia to stosowanie na odrębnych długościach fal dotychczasowych protokołów, a jednocześnie wprowadzanie i testowanie nowych protokołów korzystających z innych długości fal. Taka przezroczystość protokołowa będzie ułatwiać operatorom przechodzenie do nowych zestawów protokołów w warstwach leżących powyżej warstwy optycznej.

    Jedną z trudności w działaniu współczesnych sieci telekomunikacyjnych jest konieczność przechodzenia przez wiele warstw protokołów w każdym z węzłów sieci. Prowadzi to do powstawania opóźnień i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Trudność tę eliminuje zastosowanie sieci całkowicie optycznych, w których nie będziemy musieli monitorować przepływających bitów (z wyjątkiem bitów związanych z "opakowaniem cyfrowym kanału optycznego"). Zyskujemy w ten sposób znaczną funkcjonalną prostotę systemu.

    Trendy i wyzwania współczesnej telekomunikacji

    Rys.2 Tak było...

    Prawidłowo zbudowana sieć całkowicie optyczna powinna być odporna na uszkodzenia. Umożliwi to wprowadzenie nowych mechanizmów odtwarzania (wznawiania pracy po wystąpieniu uszkodzeń) i protekcji na poziomie optycznym.

    Sieci szkieletowe

    Sieci szkieletowe przyszłości będą zawierać mniejszą liczbę warstw niż obecne. Znikną prawdopodobnie warstwy SDH i ATM, a ich funkcjonalność zostanie przeniesiona do warstwy optycznej i warstwy IP.

    Główne funkcje warstwy optycznej można zestawić następująco:

  • szybkie zestawianie dróg optycznych

  • protekcja i odtwarzanie w dziedzinie optycznej

  • zarządzanie pasmem

  • komutacja fal optycznych MPlS (Multiprotocol Lambda Switching).

    Warstwa optyczna będzie składała się z "wysp" całkowicie optycznych, połączonych urządzeniami optoelektronicznymi. Takie urządzenia będą wymagane np. na granicach sieci należących do różnych operatorów, w celu umożliwienia pełnego monitorowania przepływających strumieni (związanego z rozliczeniami międzyoperatorskimi) i weryfikacji porozumień o jakości obsługi. Innym powodem umieszczania urządzeń optoelektronicznych między wyspami optycznymi może być konieczność elektrycznej regeneracji sygnałów, związanej z osiągnięciem dopuszczalnych granic mocy bądź dyspersji sygnału optycznego.

    Sterowanie sieci "całkowicie" optycznej będzie wymagało realizacji następujących funkcji:

  • automatycznego wykrywania topologii sieci

  • szybkiego wykrywania i lokalizowania błędów oraz przesyłania związanych z nimi informacji

  • automatycznego wznawiania pracy sieci po wystąpieniu uszkodzeń

  • inżynierii ruchu

  • automatycznego zestawiania połączeń

  • pomiarów jakości istniejących połączeń

  • współpracy urządzeń pochodzących od różnych dostawców.

    Uproszczenie architektury sieci transportowej do dwóch warstw umożliwi zastosowanie jednolitego sterowania opartego na MPLS. W przypadku warstwy optycznej będzie to odmiana tej techniki nazywana MPlS (znana też pod bardziej ogólną nazwą GMPLS). Technika MPLS polega na dodaniu do pakietów IP krótkich etykiet, na podstawie których pakiety w węzłach sieci są kierowane do odpowiednich wyjść. W takim przypadku w każdym z węzłów zastępuje się tradycyjną analizę całego adresu docelowego w pakiecie IP analizą etykiety. Ponieważ różnym strumieniom pakietów (nawet przepływających między tymi samymi węzłami końcowymi) można przypisać różne etykiety, można utworzyć szereg odrębnych "ścieżek wirtualnych" prowadzących różnymi drogami, w zależności np. od potrzeb związanych ze zróżnicowanymi wymaganiami na jakość obsługi. MPLS wymaga istnienia odpowiednich tablic kierowania w węzłach sieci, a także mechanizmów przesyłania informacji związanych z etykietami (czyli odpowiedniej sygnalizacji).


  • TOP 200