Trendy IT: ekologicznie i ekonomicznie

Do potrzeby oszczędzania energii przekonuje rachunek ekonomiczny, a nie tylko ekologiczne hasła. "Green IT" to obecnie podstawowa strategia, jaką planuje przyjąć większość przedsiębiorstw - wskazują wyniki najnowszych badań Symantec, przedstawione w "2009 Worldwide Green IT Report".

Najbardziej negatywny wpływ na środowisko (67%) w zakresie ICT ma konsumpcja energii przez urządzenia związane z funkcjonowaniem sieci, działalność operatorów oraz utylizacja sprzętu telekomunikacyjnego; pozostałe 33% to działania związane z produkcją sprzętu - wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę Ericsson. A "Green IT" to obecnie podstawowa strategia, jaką planuje przyjąć większość przedsiębiorstw - wskazują wyniki najnowszych badań Symantec, przedstawione w "2009 Worldwide Green IT Report".

Spośród 1052 ankietowanych firm, 97% przyznało, że jest w trakcie procesu wdrażania lub już przyjęło ekologiczną strategię IT, a 72% spodziewa się zwiększenia budżetów na rozwiązania typu Green IT w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W raporcie stwierdza się również, że w branży IT premiowany będzie sprzęt efektywny energetycznie, a na technologie IT spada odpowiedzialność za gospodarowanie energią elektryczną w centrach danych.

Ekosystem energetyczny

Warto promować nowe standardy i normy wymuszające ograniczanie zużycia energii w sprzęcie i systemach sieciowych - przekonywali szefowie firmy Schneider Electric podczas spotkania dla prasy zorganizowanego na początku czerwca br. w Newport, USA. Opracowanie i stosowanie odpowiednich zasad polityki oraz architektury ułatwi budowę ekosystemów energetycznych, ale do tego potrzebne jest tu zaangażowanie wielu podmiotów: producentów, organizacji i agencji rządowych. Jednocześnie warto podkreślić, że efektywne gospodarowanie energią w dużych centrach danych oznacza duże oszczędności kosztów.

Trendy IT: ekologicznie i ekonomicznie

Aktywne zarządzanie energią ma m.in. ułatwiać wprowadzona w czerwcu br. przez Schneider Electric architektura EcoStruXure - ekosystem energetyczny dla dużych centrów danych, integrujący i optymalizujący działanie wielu systemów pracujących w budynku lub zakładzie produkcyjnym. Platforma ta jest rozwinięciem oferowanego od 2003 r. przez firmę APC (włączoną do Schneider Electric w 2007 r.) rozwiązania InfraStruXure dla centrów danych. Realizuje ona postulat pełnej konwergencji systemów energetycznych i komputerowych, chłodzenia, sterowania i zarządzania oraz ich integracji z aplikacjami i systemami biznesowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200