Transmisja z dopalaczem

Przejęcie przez Juniper Networks Peribit Networks i Redline Networks upowszechni akcelerację protokołów w sieciach WAN - także w Polsce.

Przejęcie przez Juniper Networks Peribit Networks i Redline Networks upowszechni akcelerację protokołów w sieciach WAN - także w Polsce.

Juniper Networks przejmuje dwie firmy specjalizujące się w nowatorskich rozwiązaniach sieciowych. Za 337 mln USD Juniper kupuje udziały w Peribit Networks - firmie produkującej akceleratory transmisji w sieciach WAN. Równocześnie za 132 mln USD Juniper kupuje Redline Networks - producenta bramek optymalizujących i przyspieszających protokoły aplikacyjne. Transakcje te mają potencjalnie spore konsekwencje dla rynku rozwiązań sieciowych.

W krótszej perspektywie na rynki, na których działa Juniper, a więc także na rynek polski, trafią rozwiązania łączące dorobek Peribit i Redline, a więc zdolne do jednoczesnej optymalizacji i akceleracji całego stosu protokołów w warstwach 4-7. W połączeniu z rozwiązaniami z dziedziny bezpieczeństwa autorstwa przejętej już wcześniej firmy NetScreen, potencjalne "wynikowe" produkty klasy korporacyjnej, ale i operatorskiej, zapowiadają się bardzo ciekawie.

W dalszej perspektywie, kupując jeszcze kilka niszowych firm, Juniper urośnie do roli prawdziwego przeciwnika Cisco Systems na wszystkich ważniejszych rynkach. W konsekwencji ceny kompleksowych rozwiązań sieciowych dla średnich i dużych firm powinny utrzymywać się na rozsądnym poziomie. Klienci mogą też mieć pewność, że ich funkcjonalność będzie intensywnie rozwijana. W ten sposób, jak zwykle, zaawansowane funkcje szybciej trafią do sprzętu klasy podstawowej i będą dostępne dla klientów mniej zasobnych.

Bez zbędnych ceregieli

Transmisja z dopalaczem

Akcelerator aplikacyjny Redline Networks

Urządzenia firmy Peribit Networks zwiększają efektywne pasmo łącza WAN na kilka sposobów. Po pierwsze, skracają czas potrzebny na ustanowienie sesji TCP - po otrzymaniu pierwszego potwierdzenia odbioru od zdalnego systemu wszystkie inicjacje sesji TCP do tej samej lokalizacji są potwierdzane lokalnie. Zasada działania TCP jest zachowana - bez zagrożenia dla spójności sesji czy bezpieczeństwa sieci.

Peribit nie stosuje agregacji pakietów, a zamiast tego wykorzystuje zaawansowane kodowanie danych (w odróżnieniu od kompresji). Oprogramowanie działające w warstwie 5. modelu OSI (przepływ danych) identyfikuje powtarzające się wzorce obejmujące duże (liczone w MB) fragmenty strumienia danych. Często pojawiające się schematy pozostają w buforze, zaś w miarę odkrywania nowych są dynamicznie usuwane. Ponadto współpracujące urządzenia ciągle wymieniają między sobą zidentyfikowane wzorce.

Pomysł Peribit polega także na przesłaniu większej ilości danych w jednostce czasu poprzez fakt buforowania większej niż w standardowych kartach sieciowych ilości pakietów po stronie odbiorcy. Ostatnio Peribit zajął się także akceleracją na poziomie protokołów usługowych i aplikacyjnych. Firma opracowała mechanizmy przyspieszania komunikacji klientów z serwerami Microsoft Exchange, przyspieszania zdalnego otwierania plików w ramach systemu plików CIFS, a także metody optymalizacji transmisji danych w sieciach WAN zgodne z już wdrożonymi mechanizmami ToS/QoS (w tym dla VoIP) i oznaczeniami strumieni danych wykorzystywanych w sieciach MPLS.

Akceleratory Peribit Networks są już oferowane w Polsce - ich dystrybutorem jest Veracomp. "Zainteresowanie jest, ale w sprzedaży jeszcze tego nie widać, bo do naszej oferty urządzenia Peribit weszły w ubiegłym roku. Klienci widzą dla akceleratorów Peribit zastosowanie tam, gdzie istniejące łącza zbliżają się do wysycenia. Duży potencjał istnieje w firmach, które wymieniają więcej danych z centralą za granicą, a także w firmach z sektora finansowego" - mówi Jerzy Trzepla odpowiedzialny za produkty Peribit w Veracomp.

Rozmowy uporządkowane

Transmisja z dopalaczem

Rodzina akceleratorów WAN Peribit Seqence Mirror

Redline Networks skupia się głównie na akceleracji protokołów aplikacyjnych. Jej rozwiązania przechwytują sesje kierowane do serwera aplikacyjnego przez aplikacje klienckie, analizują je i przetwarzają do postaci, która pozwala na ich szybsze przetworzenie. W szczególności, wiele niezależnych sesji cząstkowych składane jest w jedno zapytanie, które serwer może przetworzyć za jednym razem. Rezultaty bywają zaskakujące.

Według niezależnych testów przeprowadzonych przez wydawany przez amerykański oddział IDG tygodnik InfoWorld, prosta strona WWW zawierająca kilka obrazków JPG jest wysyłana do przeglądarki średnio dwukrotnie szybciej. Efekty optymalizacji widać jednak znacznie lepiej w przypadku stron o skomplikowanej strukturze, obciążonych przez kilkudziesięciu czy kilkuset użytkowników.

Najczęściej powtarzające się zapytania i ich wyniki są buforowane, a ponadto odpowiedzi są wysyłane do klientów w formie skompresowanej. Wszystkie te zabiegi zastosowane razem powodują, że w niektórych przypadkach poprawa sięga kilkudziesięciu, a nawet kilkuset razy. Urządzenia Redline Networks spełniają jednocześnie rolę akceleratorów SSL - można je skonfigurować tak, by tunelowały cały ruch kierowany do serwera. Przyspieszenie niewydajnych operacji przez dedykowany sprzęt powoduje, że wydatki na dodatkowy sprzęt "ogólnego stosowania" i wydajniejsze łącza można odłożyć w czasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200