Transmisja z ComNetu

Najważniejszymi tematami tegorocznej edycji targów ComNet były integracja wielu rodzajów transmisji w sieciach komputerowych i wykorzystanie Internetu w biznesie.

Najważniejszymi tematami tegorocznej edycji targów ComNet były integracja wielu rodzajów transmisji w sieciach komputerowych i wykorzystanie Internetu w biznesie.

Pełną gamę rozwiązań do łączenia w sieciach różnego rodzaju transmisji przedstawiły m.in. Lucent Technologies i ATM. Na warszawskich targach nie zabrakło też firm oferujących usługi oparte na transmisji rozmów telefonicznych z wykorzystaniem sieci pakietowych. Komercyjnie takie usługi proponuje już firma BCH, która pozwala swoim klientom prowadzić rozmowy międzynarodowe z Polski nawet o połowę taniej niż Telekomunikacja Polska SA. Część ekspozycji wiązała się z odbywającymi się równolegle do targów konferencjami poświęconymi elektronicznemu biznesowi, bezpieczeństwu sieci komputerowych, a także problematyce projektowania i budowy sieci teleinformatycznych.

Dla operatorów

Najciekawszą i najbardziej obszerną ofertę zaprezentował Lucent Technologies. Firma przedstawiała rozwiązania przeznaczone dla wszystkich grup użytkowników: poczynając od małych przełączników Cajun P120 (dostępnych w ramach grupy produktów Cajun Campus Solutions), po korporacyjne koncentratory Cajun M770, do których można dołączać optyczne interfejsy OC-12.

Firma zaprezentowała także tradycyjne centrale telefoniczne Definity wyposażone w specjalne moduły, umożliwiające transmisję głosu z wykorzystaniem sieci ATM. Znaczną część ekspozycji zajmowały rozwiązania przeznaczone dla operatorów internetowych i telekomunikacyjnych, komercyjnie oferujących zarówno dostęp do sieci transmisji danych, jak i głosu. Kluczowym urządzeniem jest przełącznik PacketStar IP Switch o całkowitej przepustowości do 128 Gb/s. Umożliwia on przełączanie w trzeciej i czwartej warstwie modelu sieciowego OSI z równoległą realizacją hierarchizacji usług. Każdy z interfejsów przełącznika PacketStar może obsłużyć 512 wielowymiarowych reguł klasyfikacji filtrowania pakietów (w trzeciej i czwartej warstwie) oraz 64 tys. precyzyjnych reguł klasyfika- cji strumieni danych. Urządzenie obsługuje zarówno karty z portami 10/100 Mb/s, jak i interfejsy optyczne OC3/STM1 i OC12/STM4. Według informacji firmy planowane jest także wprowadzenie na rynek interfejsów T3/E3 (ATM, Frame Relay i PPP), karty OC48/STM16, a także modułów Gigabit Ethernet i interfejsów optycznych DWDM.

Jako uzupełnienie systemu operatorów internetowych, Lucent proponuje serwer dostępowy PortMaster 4, umożliwiający obsługę do 810 połączeń modemowych w standardzie 56 Kb/s lub ISDN. W tej samej obudowie można zainstalować do 30 interfejsów E1/PRI i jeden moduł E3. Firmie udało się osiągnąć bardzo wysoki stopień konsolidacji całego systemu, dzięki czemu w jednej standardowej szafie przemysłowej wysokości 42U (2,1 m) może pracować 5 urządzeń PortMaster 4, obsługujących łącznie do 4050 modemów.

Wraz z urządzeniem nabywca może zakupić oprogramowanie RADIUS Authentication Billing Manager (ABM), integrujące identyfikację użytkowników sieci, logowanie, rejestrację czasu przez jaki wykorzystywali oni udostępniane modemy oraz proces rozliczeniowy umożliwiający taryfikację połączeń.

Realny, wirtualny świat

ComNet był dla krakowskiego Com-Archu okazją do prezentacji kompleksowego pakietu aplikacji ComArch Virtual World, pozwalającego na świadczenie usług firm finansowych poprzez sieci komputerowe, a w szczególności Internet. Firma pokazała, w jaki sposób karta chipowa może stać się przepustką do własnego konta bankowego, zastąpić dowód osobisty w systemach wymagających identyfikacji, a także jednoznacznie identyfikować użytkownika jako klienta sklepu, o którym jego pracownicy wiedzą niemalże wszystko (na podstawie informacji o dokonywanych przez niego zakupach).

Podstawowym interfejsem użytkownika aplikacji, takich jak VIBank i VShop, jest przeglądarka WWW. Umożliwia to udostępnianie usług bankowych i handlowych użytkownikom różnych platform systemowych, w tym również komputerów sieciowych, które ComArch zaleca jako najodpowiedniejsze rozwiązanie.

Internetowy system obsługi klienta VIBank firma ComArch sprzedała już biurom maklerskim banków WBK SA i PKO BP. Ich klienci wkrótce będą mogli - za pomocą przeglądarki WWW - sprawdzać stan rachunków, sprzedawać i kupować papiery wartościowe, a także dokonywać innych inwestycji. Przedstawiciele ComArchu spodziewają się zwiększenia zainteresowania swoim produktem po krytycznym początku roku 2000.

Bez kabla

Specyficzną grupą prezentowanych rozwiązań były produkty, umożliwiające komunikację bezprzewodową - zarówno w ramach sieci lokalnych, jak i do łączenia oddalonych biur. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te drugie, stanowiące alternatywę dla dedykowanych linii miedzianych bądź światłowodowych.

Firma NetLand prezentowała m.in. bezprzewodowe rozwiązania firmy BreezeCom, umożliwiające budowę bezprzewodowych LAN-ów i łączenie biur oddalonych od siebie nawet do 30 km. Wadą tej technologii jest mała przepustowość bezprzewodowej komunikacji, pozwalająca maksymalnie na transmisję 3 Mb/s. O ile jest to przepustowość wystarczająca w przypadku łączenia oddziałów firmy, to może okazać się mała dla użytkowników przenośnych komputerów, korzystających z lokalnej sieci bezprzewodowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200