Transmeta uzyskała poważnych inwestorów

Wśród firm wspierających producenta procesorów Crusoe znalazły się takie firmy, jak America Online, Compaq Computer i Sony.

Transmeta, nowy producent procesorów z Kalifornii, zdobył poważnych inwestorów, którzy dofinansowali firmę kapitałem szacowanym na 88 mln USD. Wśród inwestorów znalazły się takie firmy, jak America Online (AOL), Compaq Computer, Sony i Gateway 2000.

Firma prowadząca prace konstrukcyjne w utajnieniu przedstawiła nowe procesory z rodziny Crusoe w styczniu br. Układy zaprojektowano pod kątem działania w komputerach przenośnych, jak również w mniejszych urządzeniach zapewniających dostęp do Internetu, w szczególności wykorzystujących technologie bezprzewodowe. Transmeta liczy, że pierwsze urządzenia wykorzystujące jej procesory pojawią się na rynku w połowie br.

Wśród innych nowych inwestorów pozyskanych przez producenta Crusoe znalazła się też trójka tajwańskich firm - Compal Electronics, specjalizujący się w monitorach, First International Computer, producent płyt głównych, oraz Quanta Computer, producent notebooków. Ponadto poparcie firmie udzieliły: południowokoreański Samsung Electronics i amerykański producent BIOS-ów Phoenix Technologies.

Swój wkład w dofinansowanie firmy mieli też dotychczasowi jej udziałowcy, w tym Vulcan Ventures, firma współzałożyciela Microsoftu Paula Allena, oraz Deutsche Bank. Firma poinformowała, że 16 mln USD z nowo zainwestowanych 88 mln USD pochodziło właśnie od nich.

Inwestycja Sony w Transmeta jest powiązana z wcześniejszą inwestycją japońskiej firmy w ArrayCommm, amerykańską firmę, zajmującą się bezprzewodowymi szerokopasmowymi technologiami dostępowymi. Sony zamierza wykorzystać technologie tego producenta w zapewnieniu szybkiego dostępu do Internetu różnym przenośnym urządzeniom internetowym. Będą one zatem prawdopodobnie wykorzystywały platformę Transmeta.

***

Transmeta wkracza do Europy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200