Transmeta przedstawiła nowy model procesora Crusoe

Transmeta, firma specjalizująca się w projektowaniu energooszczędnych układów dla urządzeń przenośnych, zaprezentowała nową wersję procesora Crusoe. Nowy układ o kodowej nazwie TM5600 jest następcą do...

Transmeta, firma specjalizująca się w projektowaniu energooszczędnych układów dla urządzeń przenośnych, zaprezentowała nową wersję procesora Crusoe. Nowy układ o kodowej nazwie TM5600 jest następcą dotychczasowego modelu TM5400. Jednak poza zwiększeniem pamięci podręcznej nie wnosi zasadniczych zmian do samej architektury.

Nowy procesor taktowany jest zegarem o częstotliwości 700 MHz. Jak wszystkie dotychczasowe produkty Transmety, TM5600 wykorzystuje technologię translacji kodu. 32-bitowe instrukcje x86 zamieniane są na 128-bitowe słowa wewnętrznego kodu procesora, a następnie w tej postaci wykonywane w jądrze (technologia VLIW - Very Long Instruction Word).

Do grona firm wspierających produkty Transmety dołączył ostatnio koncern Sony. Do końca tego roku na rynku pojawią się modele notebooków Vaio, których sercem będą układy Crusoe. Transmeta wspierana jest także przez IBM, Fujitsu, Hitachi i NEC.

Transmeta poinformowała wczoraj (17 sierpnia), że złożyła do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych wniosek o dopuszczenie jej akcji do obrotu giełdowego. Wielkość emisji ani data debiutu nie są na razie znane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200