Transformacja to narzędzie, a nie cel

Nowoczesne przedsiębiorstwo musi być elastyczne, innowacyjne i zdolne do szybkiego dostosowywania się do bieżących zmian i trendów rynkowych. Z jednej strony można ten proces nazwać adaptacją, a z drugiej – dojrzewaniem. Wyzwanie polega na tym, aby kolejne kroki na drodze do biznesowej dojrzałości podejmować świadomie, na bazie realnych potrzeb własnej organizacji, nie zaś w „owczym pędzie”. Rafał Szmidel i Andrzej Rosolski z Equinix w najnowszym odcinku podcastu „Computerworld Tech Trends” opowiedzieli nam o środkach niezbędnych do osiągnięcia tej dojrzałości.

Firmy nie stoją w miejscu, ciągle szukając nowych rozwiązań, które pomogłyby im w zwiększeniu konkurencyjności. Swego czasu – nie tak dawno temu – na rynku zapanował „hype” na technologie chmurowe. Wszyscy chcieli migrować do chmury, ale nie dlatego, że dyktowały to potrzeby biznesowe, ale ponieważ robili to konkurenci. Decyzje te były niekiedy przemyślane, a w niektórych wypadkach – wręcz niezasadne. Wydaje się, że po kilku latach organizacje zaczęły dostrzegać, gdzie tak naprawdę powinny użyć danego narzędzia, rozwiązania czy usługi, żeby pchać swój biznes do przodu.

Różne branże borykają się bowiem z różnymi wyzwaniami. Przykładowo, klienci organizacji z sektora e-commerce oczekują spersonalizowanych, wyjątkowych doświadczeń zakupowych, co wymusza na sprzedawcach inwestycje w technologie do analizy danych, sztuczną inteligencję i przetwarzanie chmurze. Wszystko po to, aby poznać lepiej preferencje użytkowników klientów i dostosować oferty do ich potrzeb. Z kolei dla firm z branży finansowej bólem głowy są regulacje i zgodność – organizacje te muszą stosować się do wytycznych organów nadzorczych w zakresie przechowywania, przetwarzania i bezpieczeństwa danych.

Dlatego też transformacja cyfrowa nie może być celem samym w sobie – przekonuje Rafał Szmidel z Equinix. – Bardzo duża liczba klientów zdecydowała się na migrację swoich zasobów do chmury obliczeniowej. Obecnie robią to w sposób bardziej przemyślany, w oparciu o pewną strategię. Transformacja cyfrowa wynika z czegoś. I na koniec dnia to biznes, potrzeby biznesowe sprawiają, że organizacje muszą poddawać się transformacji cyfrowej – podkreśla gość podcastu „Computerworld Tech Trends”.

Chodzi o zbudowanie takiego rozwiązania, które nie tylko będzie wspierało obecną transformację cyfrową, ale także zapewni na tyle dużą elastyczność, by zabezpieczyć wszystkie potencjalne, długoterminowe wzrosty organizacji. Takim rozwiązaniem może być multi-cloud.

Equinix posiada 255 rozsianych na całym świecie centrów danych, połączonych wewnętrzną siecią fabric, w ramach której klienci firmy wymieniają się danymi.

Oferowane przez koncern rozwiązanie Platform Equinix to, jak opisuje Rafał Szmidel, platforma, na której spotykają się dwie strony, kupująca i sprzedająca, co daje spójną obsługę dla obydwu stron. Obecnie w ramach platformy Equinix obsługuje globalnie ponad 14 tysięcy klientów, którzy generują ponad 580 tysięcy wewnętrznych połączeń. – Klienci wykorzystują naszą platformę do tego, aby wyjść na nowe rynki, aby dać dostęp do swoich usług w ramach tzw. marketplace [oraz] do tego aby zoptymalizować cały swój model biznesowy w oparciu o nasze usługi – tłumaczy.

Co więcej, Equinix współpracuje ze wszystkimi dostawcami chmury, co przekłada się na optymalizację infrastruktury oraz połączeń cyfrowych. Taka optymalizacja zapewnia firmie możliwość odpowiedniego zaadresowania wielochmurowości. – W ramach digital services dysponujemy szeroką paletę usług, które pomagają optymalizować połączenia pomiędzy różnymi dostawcami chmury. Jedna chmura jest zorientowana głównie na BI, analizę danych, w przypadku innej chmury rozmawiamy o infrastrukturze, więc dzięki rozwiązaniom multi-cloud klienci są w stanie wyciągnąć dla siebie to, co najlepsze – podkreśla przedstawiciel firmy Equinix.

Co ważne, Equinix podpisał w tym roku globalną umowę z Nvidią, dzięki której klienci firmy mogą korzystać z rozwiązań Nvidii w ramach opisywanej platformy. To dla nich znaczące ułatwienie, biorąc pod uwagę koszty związane z kosztami inwestycji w infrastrukturę przystosowaną do obsługi wymagających obciążeń AI.

Jak wynika z analiz Gartnera 94 proc. organizacji w Europie traktuje dane jako czynnik napędzający przychody. Ta sama firma prognozuje, że 80 proc. firm z listy G2000, mających ambicje zostać cyfrowymi liderami, będzie musiało korzystać co najmniej z czterech dostawców chmury i 30 dostawców oprogramowania w modelu SaaS – tylko po to, aby rozwiązywać takie problemy jak integracja infrastruktury fizycznej i cyfrowej oraz analiza wielkich rozproszonych zbiorów danych.

– Kiedyś mając wydajną infrastrukturę mogliśmy funkcjonować i prowadzić biznes. Dziś w pojedynkę nie jesteśmy w stanie zrobić nic. Po drugie – ekosystemy. Organizacje, które ze sobą współpracują, tworzą nowe rozwiązania, kreują ten rynek, rozwijają go. Dzięki temu wymuszają rozwój po stronie dostawców – ocenia Rafał Szmidel.

Computerworld Tech Trends - posłuchaj całego odcinka podcastu

Transformacja to narzędzie, a nie celW celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]
Subskrybuj podcast "TECH TRENDS"
Otrzymuj powiadomienia o nowych odcinkach podcastu!

TOP 200