Transformacja CD na DVD

Firma Sonic Solutions opracowała oprogramowanie, umożliwiające automatyczną konwersję plików do formatu DVD.

Firma Sonic Solutions opracowała oprogramowanie, umożliwiające automatyczną konwersję plików do formatu DVD.

Sonic Solutions opracowała aplikację narzędziową DVD Vobulator, która umożliwia automatyczną konwersję plików audio/wideo do formatu DVD-ROM. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla producentów oprogramowania multimedialnego, którzy zamierzają przystosować istniejące produkty do nowego standardu i oferować je na płytach DVD.

Sonic DVD Vobulator otwiera plik multimedialny i po przetworzeniu zapisuje go jako obiekt klasy VOB (Video Object), którego struktura odpowiada normie używanej przez DVD-ROM. Obiekty multimedialne VOB są też obsługiwane przez oprogramowanie Microsoft DirectShow, które pojawi się na rynku wraz z systemem operacyjnym Windows 98, toteż format VOB ma szansę stać się standardem stosowanym przy tworzeniu tytułów DVD. Również Apple zapowiedział, że w czerwcu br. wprowadzi funkcje obsługi DVD do systemu Mac OS.

DVD Vobulator poddaje niezależnej konwersji dane audio, wideo i fotografie. Pliki wideo są kodowane i kompresowane zgodnie ze standardem MPEG-2, pliki audio zaś przetwarzane na format zgodny ze specyfikacją Dolby Digital. Główny moduł aplikacji scala następnie przetworzone dane, budując strumień składający się z obiektów VOB, które odpowiadają wymogom stawianym przez DVD.

Przedstawiciele Sonic Solutions są przekonani, że obiekty multimedialne VOB mogą też być stosowane w telewizji interaktywnej (Interactive TV) i również w tym środowisku uzyskać status standardu.

Sonic DVD Vobulator dla Mac OS jest już dostępny, natomiast wersja dla systemu Windows NT ma pojawić się w najbliższych miesiącach. Program kosztuje ok. 8 tys. USD.

Szczegóły w Internecie pod adresem: http://www.sonic.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200