TransMedia Glide OS 3.0: mobilny desktop

TransMedia Glide OS 3.0, umożliwiająca współdzielenie informacji i plików między różnymi platformami sprzętowymi i programowymi, jest dostępna również po polsku.

TransMedia wprowadziła na rynek nową wersję systemu Glide OS 3.0 - oprogramowania, które ma umożliwić uniwersalny, zdalny dostęp do plików, niezależnie od wykorzystywanego urządzenia i platformy. W skład pakietu wchodzi moduł kliencki One, który może być zainstalowany w komputerach pracujących pod kontrolą Windows, Linux, Solaris lub MacOS. Pozwala on na synchronizację i dostęp do różnego typu informacji zapisanych w tych komputerach - plików graficznych, dźwiękowych, tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych itd. Pliki te mogą być zarówno wymieniane między tymi platformami, jak i zdalnie udostępniane urządzeniom mobilnym, jak telefony komórkowe, palmtopy czy smartfony.

Oprogramowanie wykorzystuje specjalną technologię przetwarzania (transkodowania) ponad 250 formatów plików do takiej postaci, aby mogły być one bez problemu odczytywane, niezależnie od platformy wykorzystywanej przez konkretne urządzenia mobilne. Oprócz formatu, automatycznie dopasowywana jest też ich wielkość. Oprogramowanie jest przystosowane do instalacji w ponad 75 modelach urządzeń, takich jak iPhone, iPod Touch, BlackBerry Pearl, a także palmtopach i smartfonach oferowanych przez takich producentów jak Casio, HP, HTC, Kyocera, LG, Motorola, Nokia, Palm, Samsung, Sony Ericsson itd., a więc platformach praktycznie na wszystkich popularnych obecnie platformach, jak Blackberry, iPhone, PalmOS, Symbian i Windows Mobile, a także najnowszej Google Android.

Glide OS jest wyposażony w funkcje kontroli dostępu, umożliwiające indywidualne określenie zabezpieczeń i uprawnień do odczytu informacji przez różnych użytkowników systemu, pracującego jako aplikacja uruchamiana przez przeglądarkę. Pozwalają one m.in. na zdefiniowanie, ile razy dany plik może być odczytany, jaka jest górna granica wielkości dostępnych plików, czy mogą one zostać zmodyfikowane przez określonych użytkowników lub ich grupy. Oprócz samego systemu w skład Glide OS wchodzi też 20 aplikacji użytkowych, takich jak edytor tekstów, edytor grafiki, arkusz kalkulacyjny, program prezentacyjny, klient e-mail, kalendarz, narzędzie do zarządzania projektami i inne.

Oprogramowanie jest dostępne w 18 wersjach językowych, w tym w polskiej. Wersja Glide umożliwiająca zarządzanie plikami o pojemności do 5 GB jest dostępna bezpłatnie. Ceny pakietu przeznaczonego do obsługi większych pojemności zaczynają się od ok. 5 USD miesięcznie lub 50 USD za rok.


TOP 200