Tragiczna śmierć jednej z ikon branży IT

Mający 75 lat John McAfee, twórca jednego z pierwszych komercyjnych narzędzi do zwalczania komputerowych wirusów, został znaleziony martwy w celi więziennej w Barcelonie. Jak podają dobrze poinformowane źródła, wstępne dochodzenie sugeruje, że było to samobójstwo.

Mc Afee

John McAfee to bardzo kontrowersyjna postać. Został aresztowany przez hiszpańską policję na lotnisku El Prat w październiku 2020 roku, gdy próbował uciec do Turcji. W hiszpańskim więzieniu czekał na ekstradycję do USA - Departament Sprawiedliwości tego kraju wysunął pod jego adresem w zeszłym roku szereg zarzutów związanych z uchylaniem się od płacenia podatków i gospodarczymi oszustwami. Sprawa była poważna, groziło mu nawet do 30 lat więzienia.

John McAfee zapisał się złotymi zgłoskami w historii przemysłu IT. Założył w 1987 roku firmę McAfee (kierując nią do 1994 roku), która jako pierwsza wprowadziła na rynek komercyjny program antywirusowy. Przez wiele kolejnych było to podstawowe narzędzie użytkowników pecetów, dzięki któremu były one bezpieczne i odporne na ataki hakerów.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Czy smartfony potrzebują oprogramowania antywirusowego

Niestety, w następnych latach McAfee imał się różnych zajęć, niekiedy kontrowersyjnych i nie zawsze zgodnych z prawem, takich jak np. handel kryptowalutami. Co gorsze, unikał nagminnie płacenia podatków. Nie mogąc się chyba pogodzić z czekającym go w USA procesem i perspektywą spędzenia wielu lat w więzieniu, targnął się na swoje życie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200