Totek oszczędzi na IT

Totalizator wdraża nowy system loteryjny, który umożliwi dokonywanie zakładów przez internet i z urządzeń mobilnych, a nawet doładowanie telefonu komórkowego i opłacenie rachunków.

100 mln zł

rocznie oszczędzić ma Totalizator Sportowy dzięki nowej umowie z GTech, w tym migracji na nowy system centralny i wymianie sieci transmisji satelitarnej na GSM.

W ramach projektu prowadzonego od grudnia 2010 do listopada br. operator Lotto wymienił wszystkie terminale loteryjne oraz system łączności - z sieci satelitarnej na sieć GSM IP opartą na usługach łączności komórkowej Polkomtela. Realizatorem projektu i dostawcą systemu wraz z usługami łączności jest GTech Poland, od 20 lat współpracujący z Totalizatorem.

Przypomnijmy, GTech w przetargu z grudnia 2010. stworzył konsorcjum z polską firmą informatyczną Data Trans, wygrywając w nim z greckim Intralot oraz austriackim Scientific Games. GTech został ponownie operatorem lottomatów, którymi zarządza od 1991. Wcześniejsza umowa z 2001 wygasła w listopadzie br.

Usługa IT w modelu "revenue sharing"

Wraz z podpisaniem nowej umowy, która obowiązuje od początku grudnia br. do 2018 r., zmienione zostały warunki kontraktu z firmą GTech Poland. W ciągu siedmiu lat trwania umowy Totalizator Sportowy zaoszczędzi na współpracy z GTech w dziedzinie IT 750 mln zł. GTech będzie otrzymywać co roku wynagrodzenie rzędu 0,96% obrotów Totalizatora. Na dzień podpisania umowy było to ok. 40 mln zł. To ponad 100 mln zł rocznie mniej niż Totalizator płacił do tej pory.

W ramach dodatkowego kontraktu z firmą GTech zakupiono i wymieniono terminale we wszystkich 12,5 tys. placówek Totalizatora Sportowego. Jak zapewnia Sławomir Dudziński, prezes tej firmy, zakupione urządzenia są kilkukrotnie tańsze od tych zamówionych w ramach poprzedniej, 10-letniej umowy z GTech. Warto dodać, że system centralny wymieniono w ciągu jednej nocy. Spowodowało to jedynie kilkugodzinne opóźnienie otwarcia kolektur w niedzielę 27 listopada 2011 r. System centralny działa w centrum danych GTech. Totalizator podpisał z partnerem umowę SLA określającą poziom niezawodności usług.

System w wersji modułowej

Nowy system Totalizatora zastąpił rozwiązanie działające ponad 10 lat. System został zbudowany w oparciu o architekturę modułową. Takie rozwiązanie ma ułatwiać m.in. późniejszą modernizację oprogramowania - nie trzeba bowiem ingerować w całą aplikację centralną. Ta sama aplikacja - GTech ES, którą wdrożył Totalizator Sportowy, działa także w Finlandii i Wlk. Brytanii - najbardziej rozwiniętych rynkach loteryjnych. Pozwala ona na zaoferowanie wielu nowych usług przez Lotto.

Wykorzystanie nowego systemu loteryjnego ma pozwolić m.in. na rozszerzenie oferty Totalizatora Sportowego. Wśród nowych oferowanych usług znajdzie się dokonywanie opłat za rachunki za energię elektryczną czy telefon (pilotaż objął 100 placówek), a także sprzedaż zdrapek konkursowych bezpośrednio w automatach Totalizatora czy kuponów loteryjnych w terminalach POS obsługujących karty płatnicze. Rozszerzany będzie też projekt sprzedaży kuponów loteryjnych w kasach sklepowych. O takiej możliwości mówiło się od wielu lat, ale nigdy nic z tego nie wyszło. Na udostępnienie tych usług pozwolił dopiero nowy system loteryjny.

GTech dostarczył także technologię umożliwiającą grę przez Internet. "Na razie jest to niemożliwe, bo nie przewiduje tego ustawa o grach losowych. Będziemy jednak robić wszystko, aby to zmienić. Uważamy, że udostępnienie usług internetowych byłoby korzystne i dla Totalizatora, i dla budżetu państwa. Co roku oddajemy do niego 1 mld zł" - tłumaczył Sławomir Dudziński. Totalizator Sportowy jest państwowym monopolistą w dziedzinie gier liczbowych i loterii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200