Toshiba zaprezentowała notebooka z procesorem chłodzonym wodą

Jest to pierwsze zastosowanie takiej technologii w komputerach przenośnych.

Toshiba America Information Systems zaprezentowała nowego notebooka Portege 3440CT, mającego dwie charakterystyczne cechy - procesor chodzony wodą oraz opcjonalną płaską baterię litowo-jonową, która zapewnia pracę urządzenia przez 9 godzin.

Nowy, zaawansowany system chłodzenia wykorzystuje urządzenie przyłączane bezpośrednio do procesora. Jego działanie opiera się na obiegu pary wodnej pod niskim ciśnieniem, która obniża temperaturę procesora rozprowadzając ciepło po dolnej części magnezowej obudowy komputera. Jest to pierwsze zastosowanie technologii chłodzenia wodą w komputerach przenośnych.

Komputer wyposażony jest w Pentium III 500 MHz w wersji dla notebooków, ponadto ma 11,3-calowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny TFT, pamięć SDRAM 64 MB oraz akcelerator graficzny S3 Savage IX. Jego grubość wynosi tylko 1,9 cm, waga - 1,59 kg. Cena wyjściowa tego notebooka kształtuje się na poziomie 2,5 tys. USD.

Jednocześnie centrala Toshiby poinformowała o ustąpieniu ze stanowiska Taizo Nishimuro, prezesa korporacji, którego zastąpi Tadashi Okamura, obecny szef należącej do Toshiby firmy Information and Industrial Systems and Services.

Zmiana nastąpiła w miesiąc po ogłoszeniu przez Toshibę nowej strategii skupiającej działalność firmy wokół Internetu. Zaprezentowane w marcu plany zakładają położenie nacisku na rozwój oferty sprzętu i oprogramowania przeznaczonych do prowadzenia działalności w Internecie. Firma zakłada także uzyskanie 37-proc. wzrostu sprzedaży w ciągu najbliższych 3 lat.

***

Ugoda Karen Notebook z Toshiba Europe

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200