Toshiba łączy Wi-Fi z VoIP

Toshiba wprowadza na rynek nową linię produktów skierowanych do dużych klientów, pozwalającą dostarczać jednocześnie głos i dane do urządzeń przenośnych pracujących w bezprzewodowej sieci korporacyjnej.

Rodzina produktów Media Communication System (MCS) to serwery i urządzenia dodatkowe umożliwiające integrację usług VoIP, bezprzewodowej identyfikacji, quality of service (QoS) oraz roamingu w sieci lokalnej zbudowanej na bazie technologii Wi-Fi (802.11). Cały system ma współpracować z lokalnymi centralkami PBX różnych producentów (np. Avaya, Nortel, Toshiba), a tym samym z wewnętrzną kablową siecią telefoniczną.

Klienci Wi-Fi VoIP, korzystający z laptopów lub PDA, mogą mieć identyczne przywileje i ograniczenia jak użytkownicy lokalnej telefonii stacjonarnej, łącznie z dostępem do zewnętrznej linii telefonicznej. Nad procesem identyfikacji i autoryzacji czuwają serwery MCS MasterServer (pracujące na Linuksie) współpracujące z kontrolerami węzłów (Node Controllers) - urządzeniami przypominającymi przełączniki WLAN i odpowiedzialnymi głównie za roaming i współpracę z podsieciami.

W przyszłym roku Toshiba planuje rozszerzenie funkcjonalności MCS poprzez zintegrowania w jednym urządzeniu możliwości roamingu telefonów komórkowych (3G) oraz Wi-Fi.

Pierwsze urządzenia MCS mają być dostępne w trzecim kwartale 2003 r., a orientacyjna cena zestawu obsługującego sieci do 25 użytkowników wynosić ma ok. 1200 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200