Toshiba kupuje udziały w polskiej fabryce LG.Philips

Wartość transakcji to 5,5 mld jenów (ok. 46 mln USD). Dzięki przejęciu udziałów w nowo budowanej pod Wrocławiem fabryce, Toshiba chce sobie zapewnić dostawy wyświetlaczy LCD na potrzeby rynku europejskiego.

Japoński producent elektroniki przejmie część udziałów w spółce .Philips LCD Poland. Spółka ta będzie montować moduły LCD m.in. z paneli LCD dostarczanych z fabryki LG w Korei Południowej. Moduły te mają być następnie dostarczane do fabryki telewizorów LCD Toshiby, która ma powstać również pod Wrocławiem.

Pierwsze moduły LCD mają zjechać z taśm produkcyjnych fabryki LG.Philips już w marcu 2007 r. Początkowo zakład ten będzie produkował rocznie 3 mln modułów, docelowo (w 2011 r.) liczba ta ma się zwiększyć do 11 mln szt. rocznie.

Z kolei Toshiba planuje uruchomienie swojej polskiej fabryki w sierpniu 2007 r. Zakład będzie produkował 50-calowe i większe. Do 2009 r. Toshiba zamierza produkować na rynek europejski 3 mln telewizorów z ekranami LCD w dwóch fabrykach - w Polsce i Wlk. Brytanii.