Toshiba inwestuje w fabrykę w Kobierzycach

Japoński koncern zainwestuje ok. 167 mln zł w fabrykę telewizorów ciekłokrystalicznych LCD. Zatrudnienie znajdzie tam ok. 1000 osób, wynika z komunikatu Ministerstwa Gospodarki. Wczoraj (13 września) list intencyjny w tej sprawie podpisali Toshio Yonezawa, wiceprezes Toshiby i Grzegorz Woźniak, minister gospodarki.

Fabryka ma ruszyć już w sierpniu 2007 r. Dzięki niej przedstawiciele Toshiby chcą trzykrotnie zwiększyć moce produkcyjne na rynku europejskim. Obecnie firma ma jedynie zakład w Wlk. Brytanii, który produkuje ok. 1 mln sztuk telewizorów. Tymczasem polski zakład ma produkować początkowo 1,5 mln 32-calowych i większych telewizorów ciekłokrystalicznych, a od 2009 r. liczba ta ma wzrosnąć do 2 mln sztuk. Jak podaje Puls Biznesu, Toshiba przewiduje, że sprzedaż telewizorów LCD wzrośnie z ok. 8,7 mln szt. w 2005 r. do ok. 33 mln szt. w 2009 r.

Fabryka Toshiby powstanie w niewielkiej odległości zakładów koncernu LG Phillips, dostawcy paneli LCD. Polski rząd zadeklarował pomoc dla nowo powstającej inwestycji japońskiego producenta w wysokości 26-28 mln zł, czyli ok. 1/4 przychodów podatkowych w ciągu najbliższych 10 lat.

Czy tak będą wyglądać fabryki paneli LCD powstające w Polsce? Zdjęcie z otwarcia fabryki Samsunga w Korei Południowej w styczniu 2006 r.

Czy tak będą wyglądać fabryki paneli LCD powstające w Polsce? Zdjęcie z otwarcia fabryki Samsunga w Korei Południowej w styczniu 2006 r.