Toshiba i Matsushita planują fuzję działów LCD

Oba koncerny prowadzą rozmowy w kwestii połączenia swoich działów wytwarzających panele ciekłokrystaliczne. Zarządy firmy podpisały już wstępne porozumienie. Nowe przedsiębiorstwo będzie się specjalizować w produkcji ekranów LCD do telewizorów, telefonów komórkowych i palmtopów.

Japońskie koncerny Toshiba oraz Matsushita Electric Industrial, porozumiały się wstępnie w sprawie połączenia działów wytwarzających panele LCD. Obie firmy planują zawiązać spółkę joint-venture w drugim kwartale przyszłego roku. Działy zajmujące się sprzedażą tych produktów pozostaną jednak w swoich macierzystych firmach. "Prawdą jest, że prowadzimy rozmowy z Matsushitą. Jak dotąd nie zapadły ostateczne decyzje, ale oba koncerny zawarły wstępne porozumienie." - powiedziała rzeczniczka Toshiby.

Wspólna fabryka ma rozpocząć działalność w lipcu 2002 roku. W zakładzie produkowane będą panele TFT dla takich urządzeń jak: , telefony komórkowe, komputery naręczne. Fuzja pozwoli obu koncernom przesunąć się w rankingu producentów panelów LCD na wyższą pozycję. Wspólne przedsięwzięcie Toshiby i Matsushity nie będzie jednak w stanie zagrozić pozycji rynkowej największych producentów LCD: Samsunga, NEC-a czy firmy Acer.

Zobacz również:

Toshiba już wcześniej zawarła partnerstwo z Matsushitą, tworząc wspólną fabrykę paneli LCD w Singapurze.


TOP 200