Toshiba debiutuje na rynku PDA

Producent przedstawił swój pierwszy komputer naręczny. Palmtop Genio działający pod kontrolą systemu Windows CE początkowo oferowany będzie jedynie w Japonii. Jeszcze w bieżącym roku Toshiba zamierza wprowadzić całą gamę urządzeń PocketPC również na inne rynki.

Toshiba zaprezentowała swój pierwszy komputer naręczny. Model Genio wykorzystujący system operacyjny Windows CE początkowo dostępny będzie jedynie na rynku japońskim. Urządzenie zbudowane w oparciu o procesor Intel StrongARM 206 MHz, wyposażone będzie w 32 MB pamięci operacyjnej, kolorowy ekran i złącza umożliwiajace mu współpracę z kartami CompactFlash i Secure Digital. Toshiba zapewnia, że baterie ważącego 227 gramów PDA zapewnią 8-godzinną pracę.

Genio oferowany będzie także w wersji z wbudowanym napędem IBM Microdrive o pojemności 1 GB. Sprzedaż modelu bez dysku w Japonii rozpocznie się już 20 sierpnia. Wersja wyposażona w Microdrive znajdzie się w dystrybucji pod koniec września. Toshiba planuje sprzedawać ok. 10 tys. sztuk swoich palmtopów miesięcznie. Cena urządzenia nie jest jeszcze znana. Średnia cena rynkowa na tego typu urządzeń waha się pomiedzy 350-600 USD. Na koniec 2001 r. producent planuje premierę całej gamy urządzeń PocketPC, które oferowane będą w Stanach Zjednoczonych i na innych rynkach.

Zobacz również:

  • Samsung prezentuje urządzenia dla służb porządku publicznego

Tydzień temu na rynek komputerów naręcznych działających w oparciu o system Microsoftu, zdecydował się wejść japoński NEC, twierdząc iż zapotrzebowanie na tego typu urządzenia rośnie w bardzo szybkim tempie. Decyzję o wycofaniu się z rynku palmtopów podjął natomiast angielski Psion, gdyż ich produkcja stawała się dla firmy coraz mniej opłacalna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200