Toshiba Satellite 1900C - notebook dla wymagających

Stosowanie procesora 386, niezależnie od jego szybkości powoli zanika, zaś standardem w komputerach staje się 486SX. To samo dotyczy notebooków, w których na dodatek coraz częściej widzi się ekran kolorowy. Podobnie rzecz się ma z bohaterem dzisiejszego testu.

Stosowanie procesora 386, niezależnie od jego szybkości powoli zanika, zaś standardem w komputerach staje się 486SX. To samo dotyczy notebooków, w których na dodatek coraz częściej widzi się ekran kolorowy. Podobnie rzecz się ma z bohaterem dzisiejszego testu.

Notebook Toshiba Satellite 1900C oparty jest na procesorze 486SX, 20 MHz, ma 4 MB pamięci RAM i dysk stały o pojemności 120 MB (lub 200 MB) oraz zawiera kolorowy wskaźnik ciekłokrystaliczny z matrycą bierną. Istnieje możliwość zwiększenia rozmiaru pamięci do 8, 12 lub 20 MB (chociaż jest to operacja, którą powinien wykonywać autoryzowany dealer firmy) oraz dołożenia kart PCMCIA 2.0 (o niestandardowej grubości 14,5 mm), które pozwalają na dołączenie modemu lub faks/modemu. Wymienialne akumulatory wodorkowo-niklowe wytrzymują 2-3,5 godz. pracy po naładowaniu. Wygodnie wbudowana z przodu stacja dysków 3,5" ułatwia instalację nowego oprogramowania, bez potrzeby noszenia dodatkowej stacji zewnętrznej.

Notebook Toshiba Satellite 1900C jest ponadto wyposażony w odwróconą mysz Microsoft BallPoint, przystosowaną do mocowania bezpośrednio na gnieździe QuickPort, łączącym ją z komputerem. Zarówno przyłączanie, jak odłączanie sprowadza się do mocniejszego naciśnięcia myszy we właściwym kierunku. Nie ma także obawy, że przypadkowe naciśnięcie uszkodzi konstrukcję; raczej mysz po prostu odpadnie. Ten typ myszy wymaga nowych przyzwyczajeń, ale opanowuje się je dość szybko i nie odczuwa się różnicy po przejściu na mysz standardową.

Konstrukcja o rozmiarach 300x215x53 mm jest bardzo solidna, chociaż odbija się to na wadze sprzętu: 3,2 kg bez zasilacza sieciowego. Jest więc co nosić, zwłaszcza jeśli notebook ma służyć do pracy w każdych warunkach. Trzeba korzystać z jakiejś torby podróżnej, gdyż notebook nie ma żadnego uchwytu do przenoszenia.

Klawiatura

Słabym punktem prawie każdego komputera przenośnego jest klawiatura. Właściwie klawiaturze notebooka Toshiba Satellite 1900C nic nie można zarzucić. Ma standardowy układ (w dostarczonym egzemplarzu był to układ brytyjski), właściwy rozstaw klawiszy - jak w normalnej "dorosłej" konstrukcji, 82 klawisze z wbudowanym zestawem klawiszy ruchu kursora w postaci odwróconego T oraz nieco mniejsze klawisze funkcyjne na górze. Jednakże ograniczenia konstrukcyjne uniemożliwiają duży posuw mechaniczny klawisza, co odbija się na braku wyczucia "kliku" przy uderzaniu oraz pewną miękkość, bynajmniej nie ułatwiającą pisania. Pojedyncze klawisze Alt i Ctrl utrudniają pisanie bezwzrokowe po polsku, gdyż nie przydaje się nabyta umiejętność wykorzystywania małego palca prawej ręki do naciskania klawisza kontrolnego w celu wpisania polskich liter.

Wskaźnik ciekłokrystaliczny

Na ogół bierna matryca LCD pozwala na odtwarzanie mniejszej liczby kolorów niż matryca aktywna (zawierająca po trzy tranzystory cienkowarstwowe na każdy piksel), ale za to jest znacznie tańsza. W modelu 1900C kolorowy wskaźnik ciekłokrystaliczny z podświetlaniem daje 256 kolorów (z palety ponad 260 tys.) w standardzie VGA. Nasycenie kolorów nie jest tak dobre jak w klasycznym monitorze z lampą, ale mimo to jakość obrazu jest znakomita a kąt widzenia znacznie większy, niż w jakimkolwiek innym znanym mi wyświetlaczu. Podświetlanie ułatwia prace w każdym oświetleniu, ale przyczynia się do szybkiego wyczerpywania baterii. Nie nadużywajmy go więc bez istotnej potrzeby.

Oprogramowanie

Notebook Toshiba Satellite 1900C dostarczany jest z zainstalowanym systemem operacyjnym Microsoft DOS 5.0, przystosowanym do specyfiki komputerów przenośnych oraz z Windows 3.1. Dodatkowe programy powalają na korzystanie z oszczędzaczy energii akumulatora, co ma istotne znaczenie w podróży oraz na testowanie elementów komputera.

Podsumowanie

Solidna konstrukcja, znakomity wskaźnik, duży dysk stały, duża pojemność pamięci czynią z notebooka Toshiba Satellite 1900C komputer dla wymagających. Jeżeli nie musimy korzystać z kolorowego wskaźnika, to model Toshiba Satellite 1900 nie tylko będzie o niemal 1500 DM tańszy, ale także będzie pracował ponad 2 godziny dłużej po jednym naładowaniu baterii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200