Torvalds prezentuje nowe jądro (3.11) systemu Linux

Minęło już 22 lata od momentu, gdy Linus Torvalds poinformował, że tworzy nowy, bezpłatny system operacyjny. Przypominamy o tym gdyż była wtedy niedziela (dokładnie 26-go sierpnia 1991 r.), a właśnie wczoraj, czyli również w niedzielę, Torvalds zapowiedział kolejną wersję linuksowego jądra.

"Witam wszystkich używających oprogramowania minix – pracuje nad bezpłatnym systemem operacyjnym (to moje hobby; nie będzie to duża i profesjonalna rzecz, taka jak gnu) dedykowanym dla klonów komputerów AT 386(486); proszę piszcie, co myślicie o mojej inicjatywie i czego oczekujecie po takim systemie", tak właśnie napisał Torvalds 22 lata temu.

Wczoraj, gdy Torvalds zapowiedział jądro systemu oznaczone symbolem Linux 3.11-rc7, przesłanie było utrzymane w podobnym tonie. „Witam wszystkich używających Linuksa - pracuje nad bezpłatnym systemem operacyjnym (to moje hobby; nawet jeśli jest to duża i profesjonalna rzecz) dedykowanym dla klonów komputerów AT 486+ i czegokolwiek innego pod słońcem. Pracuje nad tym oprogramowaniem od 1991 r. i nie jest ono ciągle gotowe. Tym razem chciałbym zaprezentować Linux 3.11-rc7 i poprosić Was o opinie, jak się podoba (a może nie) moje dzieło”, napisał wczoraj Torvalds na Google+.

Zobacz również:

  • Uwaga na linuksowe zapory. Są podatne na groźne ataki
  • Rosyjskie firmy szukają ratunku, przechodząc gremialnie na narzędzia bazujące na otwartym kodzie

„Wprowadziłem do swojego projektu bash(1.08) i gcc(1.40), ale inni przejęli przestrzeń użytkownika i wydaje się, że wszystko pracuje nadal poprawnie. Przypuszczam więc, że końcowa wersja 3.11 będzie gotowa w ciągu tygodnia, a ja chciałbym wiedzieć, co chcielibyście jeszcze wprowadzić do mojego projektu. Oczekuje więc na propozycje, chociaż nie obiecuję, że wezmę je na pewno pod uwagę ", dodał Torvalds.

Torvalds dodał od razu szybko, że jest to trochę spóźniona propozycja. “Tak naprawdę to nie chciałbym już wprowadzać nic nowego do oprogramowania linii rc... ale piszę tak gdyż mija 22 lat od mojego pierwszego podobnego e-maila i chcę aby tradycji stało się zadość. Przetestujcie zatem proszę jądro 3.11-rc7 i napiszcie jak się Wam podoba", kończy Torvalds.

Wersja 3.11 jądra systemu Linux nosi kodową nazwę Linux for Workgroups. Jest to nawiązanie do faktu, że Microsoft zaprezentował 20 lat temu oprogramowanie Windows 3.11 for Workgroups.

To, co odróżnia w największym stopniu wersję 3.11 jądra systemu Linux od wersji 3.10 to fakt, że jądro 3.11 wspiera dużo lepiej mechanizmy, które obsługują układy grafiki AMD Radeon (chodzi głównie o zarządzanie poborem mocy).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200