Toruńscy naukowcy zrewolucjonizują informatykę

Celem prowadzonych w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są nowe sposoby szyfrowania, ale także... komputer kwantowy, który bez trudu złamie używane dziś w bankowości i telekomunikacji szyfry.

Jak podaje Gazeta, w zeszłym roku Polacy jako pierwsi na świecie zmierzyli kształt pojedynczego fotonu w czasie. Teraz chcą stworzyć komputer kwantowy. Maszyna kwantowa oprócz dwóch stanów 0 i 1 - na których bazują obecne komputery - będzie brała pod uwagę ich kwantową superpozycję, czyli wszelkie stany pośrednie, których jest nieskończenie wiele. Dzięki temu poradzi sobie z niektórymi zadaniami szybciej, niż klasyczne komputery. Otworzy to wielkie możliwości, np. błyskawicznego przeszukiwania olbrzymich baz danych. "Wówczas trzeba będzie też wymyślić nowy sposób kryptografii, bo obecne klucze przestaną być bezpieczne. Komputer kwantowy bez problemu złamie szyfry używane dziś w bankach" - tłumaczy w rozmowie z Gazetą prof. Konrad Banaszek z UMK.

Ubocznym efektem skonstruowania komputera kwantowego będzie dalsza miniaturyzacja elektroniki. W 2020 r. tranzystory mają osiągnąć rozmiary atomów. To także realna data zbudowania komputera kwantowego z prawdziwego zdarzenia.

W lipcu toruńscy fizycy rozpoczynają trzyletni program badań, w których obok UMK weźmie udział osiem ośrodków z Wlk. Brytanii, Niemiec, Holandii i Włoch. Komisja Europejska przeznaczyła na ten program 2 mln euro, a jego głównym koordynatorem został prof. Konrad Banaszek. Polscy naukowcy, korzystając ze specjalistycznego sprzętu Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (FAMO) w Toruniu, będą przeprowadzać doświadczenia na fotonach produkowanych w kryształach nieliniowych. Będą je przepuszczać przez światłowody i badać, które z nich są najbardziej odporne na zakłócenia. To jeden z możliwych kierunków badań, bo komputery kwantowe próbuje się budować na różne sposoby, np. stosując elementy nadprzewodnikowe albo schłodzone atomy.

Źródło - Gazeta Wyborcza


TOP 200