Top10 technologii, które zapewnią najszybsze ROI

Forrester Research opublikował zestawienie dziesięciu technologii, które – zdaniem analityków tej firmy – w najbliższych latach zapewnią najszybszy zwrot z inwestycji.

Robot (fot. Possessed Photography / Unsplash.com)

Ujęte na liście technologie zostały podzielone na trzy kategorie: rozwiązania które przyniosą znaczące korzyści w ciągu najbliższych dwóch lat; technologie „średnioterminowe”, które powinny zwrócić się w okresie od dwóch do pięciu lat; oraz technologie o co najmniej pięcioletnim horyzoncie zwrotu.

Technologie, które wg Forrestera zapewnią zwrot w ciągu dwóch lat to:

 • Generatywna sztuczna inteligencja dla treści wizualnych. Modele wykorzystujące uczenie maszynowe do generowania obrazów lub wideo na podstawie tzw. promptów pozwolą firmom generować treści wizualne na potrzeby marketingu i promocji produktów.
 • Generatywna sztuczna inteligencja dla języka. Rozwiązania te już przynoszą organizacjom wartość, zwłaszcza w obszarach obsługi klienta i tworzenia treści i napędzają rozwój innych technologii. Należy oczekiwać dalszego szybkiego rozwoju tego typu narzędzi.
 • TuringBoty. Roboty programowe oparte na sztucznej inteligencji dzięki postępom w dziedzinie GenAI dla języka stanowią znaczącą pomoc dla programistów w tworzeniu aplikacji – i nie tylko.
 • Bezpieczeństwo internetu rzeczy. W związku z rosnącą liczbą urządzeń podłączonych do internetu lub dostępnych (widocznych) online zwiększyła się liczba incydentów cyberbezpieczeństwa. Dostawcy rozwiązań security będą ryzwalizować na oferty w zakresie bezpieczeństwa IoT.

Technologie, które przyniosą korzyści w perspektywie średnioterminowej:

 • Asystenci AI. Zastosowanie autonomicznych asystentów (agentów) AI wykracza już poza back office i automatyzację obsługi klienta. Narzędzia te będą stawać się coraz bardziej wyrafinowane, aby lepiej rozumieć niuanse i kontekst komunikacji.
 • Autonomiczna mobilność. Technologia przyspieszy współpracę ekosystemów transportu komercyjnego i miejskiego, personalizując i poprawiając doświadczenia użytkowników.
 • Bezpieczeństwo kwantowe. Technologia kwantowa znacząco wpłynie na systemy bezpieczeństwa zarówno w chmurze, jak i środowiskach lokalnych.
 • Inteligencja na brzegu sieci.

Technologie z co najmniej pięcioletnim terminem zwrotu z inwestycji:

 • Zero Trust Edge. Rozwiązania służące do poprawy bezpieczeństwa pracowników i systemów IT w zdalnych oddziałach przedsiębiorstwa czy lokalnych punktach sprzedaży, bazujące na koncepcji ograniczonego zaufania.
 • Rozszerzona rzeczywistość. Tylko 8 proc. dorosłych użytkowników internetu w USA posiada zestaw okularów VR, a 16 proc. korzystało z urządzenia lub aplikacji do rzeczywistości rozszerzonej. Firmy ociągają się z inwestowaniem w takie narzędzia, oczekując ich szerszej popularyzacji.

Szczegółowe omówienie technologii znalazło się w opracowaniu „The Top 10 Emerging Technologies In 2024”.

Zobacz również:

 • Nowe prototypowe oprogramowanie pomoże w walce z deep fake'ami
 • Chiny liderem pod względem używania GenAI w firmach
 • Google oferuje łatwiejsze włączanie zaawansowanej ochrony konta
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200