To odkrycie pozwoli zwiększyć przepustowość szerokopasmowych sieci dostępowych do 10 Gb/s

Naukowcy z Scientists at University College London (UCL) opracowali nowatorską technologię, dzięki której domowe sieci komputerowe będą mogły wymieniać dane z internetem równie szybko, jak ma to miejsce w przypadku profesjonalnych łączy optycznych typu "core" obsługujących całe miasta czy kraje.

Będzie to możliwe za sprawą niedrogich optycznych tranceiverów, dzięki którym domowa sieć komputerowa będzie mogła wymieniać dane ze światem zewnętrznym z szybkością dochodzącą nawet do 10 Gb/s (10 tysięcy Mb/s).

Optyczne tranceivery obsługujące rdzenie wydajnych sieci komputerów są tak drogie, że wprowadzenie ich do sieci domowych jest nieopłacalne. Naukowcy z UCL przyjrzeli się bliżej temu problemowi i zaprojektowali optyczny tranceiver oferujący podobne przepustowości co profesjonalne urządzenia typu, które są jednak na tyle tanie, że można je stosować w konsumenckich środowiskach sieciowych.

Zobacz również:

  • 5G to nowe możliwości dla telekomów

Naukowcy przetestowali już opracowane przez siebie tranceivery w Wielkiej Brytanii i donoszą, że dzięki nim szerokopasmowe połączenie dostępowe może pracować nawet 30 razy szybciej od dostępnych obecnie w tym kraju najszybszych połączeń tego typu, czyli są w stanie transmitować dane z szybkością 10 Gb/s.

Najszybciej pracujące szerokopasmowe łącze dostępowe, dostępne obecnie w Wielkiej Brytanii, oferuje przepustowość 300 Mb/s. Natomiast średnia przepustowość takich połączeń dostępnych w tym kraju wynosi 36 Mb/s.

Naukowcy opublikowali wyniki swoich prac w tym artykule.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200