To narzędzie wzmacnia bezpieczeństwo firmowych przeglądarek

Administratorzy systemów IT mają do dyspozycji od kilku dni nowe i całkowicie bezpłatne chmurowe narzędzie, które ułatwi im zadanie zarządzania bezpieczeństwem przeglądarek używanych przez pracowników firmy. Rozwiązanie nosi nazwę Chrome Enterprise Premium i jak sama nazwa na to wskazuje, zostało zaprojektowane przez Google.

Grafika: Google

Liczba luk wykrywanych w zabezpieczeniach przeglądarek ciągle rośnie i staja się one coraz częściej ofiarami ataków typu phishing oraz „man-in-the-browser”. Rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm, które chcą być pewne, że używane przez pracowników przeglądarki są bezpieczne i dadzą odpór hakerom. Zapewnienie przeglądarkom bezpieczeństwa – a taką rolę pełni to narzędzie - może zapobiec wielu cyberatakom poprzez usunięcie dodatków, rozszerzeń i wtyczek wysokiego ryzyka.

Popyt na tego rodzaju narzędzia rośnie i badania pokazują, że liczba firm zarządzających swoimi przeglądarkami podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. Można oczekiwać, że za kilka lat narzędzia takie będą powszechnie używane przez administratorów systemów IT. Narzędzie sprawdza, które wersje przeglądarek są aktualnie w firmie używane, co pozwala administratorowi identyfikować urządzenia z nieaktualnym oprogramowaniem i szybko rozwiązywać takie problem.

Zobacz również:

  • Google oferuje łatwiejsze włączanie zaawansowanej ochrony konta
  • Microsoft Edge i Google Chrome z lepszą obsługą obrazów SVG

Za pomocą nowego narzędzia Google można konfigurować zasady, ustawienia oraz zarządzać rozszerzeniami przeglądarki. Bardzo przydatna jest funkcja Chrome Security Insights, za pomocą którego można włączyć narzędzie do analizy rejestrowania zdarzeń bezpieczeństwa jednym kliknięciem, które automatycznie analizuje przepływ wrażliwych danych w całej firmie. Ciekawym rozwiązaniem jest opcja wymagająca od użytkowników składania wniosków na uzyskanie zgody przed pobraniem rozszerzeń. W rezultacie administrator wie jakie rozszerzenia są instalowane i w razie potrzeby może ograniczyć lub całkowicie zablokować ich użycie.

Pewnym minusem jest brak bardziej zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, takich jak np. głębokie skanowanie ruchu w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania czy filtrowanie adresów URL. Technologia działa na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych, umożliwiając zarządzanie przeglądarkami Chrome na różnych urządzeniach i platformach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200