To narzędzie wykryje spyware NSA

Powstało bezpłatne narzędzie pozwalające szybko sprawdzić czy na komputerze nie zagnieździł się spyware opracowany przez amerykańską agencję rządową NSA (National Security Agency). Jego twórca twierdzi, że do tej pory wykryło ono ok. 100 tys. komputerów zainfekowanym tych szkodliwym oprogramowaniem.

Twórca skryptu wykrywającego spyware zostało opracowane przez jednego z informatyków pracujących w firmie Countercept (Luke Jennings). Skrypt – który identyfikuje szkodliwy implant noszący nazwę Doublepulsar – został opublikowany na witrynie GitHub i jest dostępny tutaj. Ale uwaga - jego uruchomienie i obsługa nie jest proste i wymaga pewnej wiedzy informatycznej. Dlatego lepiej nie robić tego samemu, a skorzystać z pomocy np. zaprzyjaźnionego informatyka.

Below0Day (firma specjalizująca się w testach penetracyjnych) wykonała ostatnio badanie i opublikowała grafikę pokazującą, w który krajach udało jej się wykryć najwięcej komputerowych zainfekowanych tym spywarem.

Zobacz również:

  • Styczeń 2023 roku był miesiącem ważnych aktualizacji
  • Firma, którą Microsoft oskarżył o tworzenie narzędzi do szpiegowania twierdzi, że było ono przeznaczone tylko dla władz krajów UE

Na pierwszym miejscu znajduje się USA (11 tys. maszyn), a na kolejnych Wielka Brytania, Tajwan i Niemcy. Grafiką dostępna jest tutaj. Na szczęcie na liście pokazującej kraje, w których znajduje się najwięcej komputerów zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem Doublepulsar, nie ma Polski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200