To może być koniec kłopotów firmy Huawei

Przedwczoraj w Osace (Japonia) zakończył się szczyt G20, podczas którego Donald Trump spotkał się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem. I nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie fakt, że po spotkaniu Trump ogłosił iż oba kraje wznowią wkrótce rozmowy handlowe i że USA złagodzą sankcje nałożone w zeszłym miesiącu na chińską firmę Huawei.

Póki co są to wszystko nieoficjalne deklaracje i tak naprawdę nie wiadomo kiedy sankcję miałyby być zniesione i czy bezterminowo, czy też na określony czas. Sam jednak fakt, że Trump zdecydował się na taki krok świadczy o tym, że mamy być może do czynienia z przełomem i amerykańskie firmy będą mogły wkrótce zacząć sprzedawać swoje produkty firmie Huawei.

Jak wiadomo w maju tego roku Trump podpisał zarządzenie, zgodnie z którym chińska firma Huawei znalazła się na tzw. „czarnej liście”. To lista wymieniająca podmioty, z którymi amerykański biznes nie może współpracować i handlować, gdyż ich działalność zagraża bezpieczeństwu USA.

Zobacz również:

Jak donosi The Washington Post, Trump powiedział dziennikarzom iż spotka się wkrótce z przedstawicielami amerykańskiego biznesu i poinformuje ich o tym, że w najbliższym czasie będą mogli wznowić współpracę z firmą Huawei.

Analitycy spekulują, że Trump podjął taką decyzję na skutek presji jakie koncerny amerykańskie wywierają na rząd USA. Są one bowiem niezadowolone z powodu nałożenia sankcji gospodarczych na Huawei, gdyż z ich powodu ponoszą określone straty finansowe. Chiński gigant elektroniczny kupuje bowiem od wielu amerykańskich firm działających w sektorze IT wiele usług i produktów, których wartość liczona jest w setkach milionów dolarów.


TOP 200