To dzięki temu superkomputerowi chmura Azure ma pokonać konkurencję

Korporacja ujawniła w tym tygodniu podczas firmowej konferencji deweloperów Build 2020 więcej informacji dotyczących prac na superkomputerem, który jest budowany wspólnie z kalifornijską firmą OpenAI. To potężny projekt, który powstał w lipcu zeszłego roku. Korporacja z Redmond zamierza w niego zainwestować ponad 1 mld USD.

Obie firmy uzgodniły, że zbudują superkomputer projektując go w taki sposób, aby mógł obsługiwać chmurę Azure. Jak sama nazwa na to wskazuje, firma OpenAI specjalizuje się w technologiach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Chodzi tu szczególnie o następną, udoskonaloną wersję sztucznej inteligencji, kryjącą się za skrótem AGI (Artificial General Intelligence).

Jest to jeszcze bardziej zaawansowana forma sztucznej inteligencji, którą nazwano ogólną sztuczną inteligencją i której charakterystyczną cechą jest to, że bazujące na niej aplikacje przetwarzają informacje w podobny sposób jak ludzki mózg.

Zobacz również:

Microsoft zamierza również wprowadzić do superkomputera swoją własną koncepcję sztucznej inteligencji, której nadał nazwę Project Turing (od nazwiska sławnego brytyjskiego naukowca – Alan Turing), uważanego powszechnie za ojca sztucznej inteligencji.

To właśnie głównie dzięki tej technologii i rozwiązaniom AGI chmura Azure ma wspierać szereg zaawansowanych usług, jakich obecnie nie oferują nawet najbardziej wydajne systemy IT. Będą to oczywiście komercyjne usługi projektowane z myślą o biznesie, dzięki którym Microsoft chce umocnić swoją i tak silną pozycję na tym rynku rozwiązań „enterprise”.

Microsoftu poinformował na konferencji, że budowany przez niego razem z firmą OpenAI powinien z chwilą oddania go do użytku wskoczyć na piątą pozycję listy TOP500, na której znajdują się najpotężniejsze na świecie systemy obliczeniowe.


TOP 200