Tłumacz w komórce

Inżynierowie niemieckiego instytutu DFKI opracowują technologię, która pozwoli na tłumaczenie w czasie rzeczywistym rozmów telefonicznych prowadzonych w różnych językach.

Inżynierowie ze niemieckiego instytutu DFKI opracowują technologię, która ma pozwolić na tłumaczenie w czasie rzeczywistym rozmów telefonicznych prowadzonych w dwóch różnych językach. System, nazwany roboczo Verbmobil, radzi sobie na razie z językiem angielskim, niemieckim, japońskim i chińskim. Już teraz jego twórcy zapewniają, że Verbmobil będzie potrafił przetłumaczyć także inne języki.

Szef projektu, Wolfgang Wahister, twierdzi, że do tej pory przetestowano Verbmobil przy tłumaczeniu ponad 25 tys. różnych wyrażeń. Przedstawiciel DFKI zapewnia, że tłumaczenia systemu są poprawne w ponad 90% przepadków. Zaznacza jednocześnie, że skuteczność Verbmobil mogłaby być dużo wyższa, ale obniżają ją zakłócenia występujące podczas rozmów telefonicznych, np. hałas ruchu ulicznego.

Na razie nie wiadomo, kiedy Verbmobil zostanie wprowadzony do komercyjnego użytku. Wiadomo jedynie, że w przyszłości może być będzie on dostępny jako jedna z usług operatorów sieci komórkowych po wybraniu odpowiedniego prefiksu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200