Tłumacz telefoniczny

Japońska firma ATR Interpreting Telephone Laboratories z Kioto opracowała prototyp urządzenia, które przekłada automatycznie telefoniczne rozmowy prowadzone w różnych językach.

Japońska firma ATR Interpreting Telephone Laboratories z Kioto opracowała prototyp urządzenia, które przekłada automatycznie telefoniczne rozmowy prowadzone w różnych językach. Na razie "zna" ono jedynie 400 słówek i może tłumaczyć niektóre zwroty japońskie na język angielski. Autorzy prototypu uważają, że w ciągu 2 lat telefoniczny tłumacz będzie znał już 1500 słówek i może być pomocny np. przy rezerwacji miejsc hotelowych. Urządzenie składa się z trzech części. Pierwsza - dzieli wypowiadane przez człowieka słowa na tzw. fonemy czyli elementarne jednostki lingwistyczne. Druga - analizuje te jednostki i przekłada na inny język, zaś zadaniem trzeciej jest synteza mowy, dzięki czemu do rozmówcy docierają słowa w znanym mu języku. Japońscy naukowcy zaproponowali współpracę nad telefonicznym tłumaczem Amerykanom i Niemcom. Bieżące tłumaczenie jest możliwe dzięki wykorzystywaniu przez "elektronicznego tłumacza telefonicznego" komputera dużej mocy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200