Tłok w pamięciach

Nasila się konkurencja na rynku pamięci masowych. EMC i Network Appliance przedstawiły nowości.

Nasila się konkurencja na rynku pamięci masowych. EMC i Network Appliance przedstawiły nowości.

Po nawiązaniu porozumienia przez Sun Microsystems i Hitachi Data Systems oraz ambitnych zapowiedziach ze strony HP, Della i Compaqa, przyszedł czas na odpowiedź lidera rynku pamięci masowych - EMC. Swój udział w rynku zamierza też zwiększyć firma Network Appliance. W przeciwieństwie do EMC, stawiającej na scentralizowaną architekturę SAN (Storage Area Network), Network Appliance koncentruje się na łatwych w instalowaniu i utrzymaniu systemach rozproszonych typu NAS (Network Attached Storage).

Rekordy pojemności

Niedawno EMC zaprezentowała 3 nowe modele macierzy z serii 8000 - 8230, 8530 i 8830. Urządzenia wykorzystują dyski Seagate Barracuda o pojemności 181 GB. Pojedyncza macierz może maksymalnie zmieścić 48 (model 8230) lub 96 napędów (8530). W najwyższym modelu 8830 można ulokować aż 384 napędy, w wyniku czego całkowita pojemność osiąga ok. 70 TB. Wraz ze wzrostem pojemności poprawiły się także możliwości oprogramowania zarządzającego, dostarczanego wraz z macierzami. Najnowsza wersja systemu Engi- nuity adresuje do 8 tys. wolumenów logicznych.

Nowe modele macierzy Symmetrix wyposażono w technologię CacheStorm, pozwalającą podzielić pamięć buforową macierzy na niezależne kanały. Pojedynczy kontroler pamięci podręcznej może zarządzać czterema kanałami jednocześnie, a największy z nowych modeli można wyposażyć w maksymalnie 4 kontrolery, co daje 16 równoległych, niezależnie zarządzanych zasobów cache. Dwa mniejsze modele obsługują do 32 GB pamięci buforowej, natomiast model 8830 pozwala zastosować pamięć o pojemności do 64 GB.

Odświeżona linia macierzy wykorzystuje szybsze niż dotychczas procesory PowerPC. Częstotliwość taktowania zwiększono z 266 do 333 MHz. Maksymalna liczba procesorów, jaką można zainstalować w macierzy, zwiększyła się z 32 do 80.

Najnowsze propozycje EMC świadczą, że firma nadal ma przewagę technologiczną nad konkurencją, zwłaszcza w zakresie skalowalności i dostępności, ale także liczby funkcji i jakości oprogramowania zarządzającego macierzami. Chociaż nie ma jeszcze oficjalnego cennika najnowszych wersji macierzy Symmetrix, to wiadomo że ceny macierzy zaczynają się od 100 tys. USD. Oznacza to, iż produkty Symmetrix, uważane dotychczas za elitarne, staną się dostępne dla większego niż dotychczas grona odbiorców, konkurując z rozwiązaniami głównych rywali. EMC zapowiedziała też, że zamierza odkupywać od klientów starsze systemy pamięci masowych, działające w architekturze rozproszonej, jeżeli ci zdecydują się na zakup macierzy Symmetrix.

Włączane do sieci LAN

Network Appliance ma ambicję konkurować na rynku rozwiązań średniej wielkości. Do niedawna pojemność jej rozwiązań sięgała 1,5 TB, teraz jednak szybko zbliża się do możliwości mniejszych systemów Symmetrix. Nieda- wno firma zaprezentowała 2 nowe dedykowane serwery plików: F880 i F880c. Pierwszy z nich oferuje pojemność rzędu 6 TB, drugi natomiast - 12 TB, z możliwością rozbudowy do 18 TB. Ceny urządzeń wynoszą co najmniej 130 tys. USD.

Przedstawiając nowy sprzęt, firma zapowiedziała pojawienie się w najbliższym czasie nowych wersji oprogramowania. W październiku br. trafi na rynek kolejna wersja pakietu do zarządzania rozproszonymi pamięciami masowymi - DataFabric Manager 1.1. Wśród nowych funkcji znajdzie się m.in. obsługa systemu Sun Solaris 2.8. System ma być także wydajniejszy i bardziej skalowalny niż dotychczas. Oprogramowanie do automatycznego tworzenia kopii zapasowych i - SnapManager - zostanie wzbogacone w bezpośrednią obsługę danych serwerów Microsoft Exchange 2000.

Także w oprogramowaniu do zarządzania pamięciami buforowymi - NetCache - znajdą się nowości. Oprócz obsługi protokołów transmisji strumieniowej RealMedia i Windows Media, wersja 5.2 będzie wspierać standard QuickTime. W pakiecie pojawi się oprogramowanie Global Request Manager, optymalizującego pobieranie treści z Internetu poprzez przekierowywanie zapytań użytkownika do najbliższego serwera buforowego.


TOP 200