Tiscali finalizuje przejęcie World Online

Obecna wartość fuzji jest szacowana na 4,5 mld USD. W jej wyniku ma powstać firma z pierwszej trójki - co do wielkości - dostawców usług internetowych w Europie.

World Online International, holenderski operator internetowy, zaakceptował ofertę przejęcia złożoną mu przez Tiscali, włoskiego operatora internetowego i telekomunikacyjnego. W wyniku tej fuzji powstanie trzeci co do wielkości dostawca usług internetowych w Europie. Wartość transakcji, która zostanie sfinalizowana w formie wymiany akcji, jest obecnie szacowana na ok. 4,5 mld USD.

Nowo powstała firma będzie działać pod nazwą Tiscali. Jej siedziba będzie się mieścić we Włoszech. Ogólna liczba zarejestrowanych abonentów połączonych firm wyniesie 6,1 mln w 15 krajach Europy. Firmy mają także licencje na świadczenie usług telefonicznych w 10 krajach, a w dwóch kolejnych są w trakcie procesu jej uzyskiwania.

Analitycy są jednak sceptyczni co do tego, czy powstałej z fuzji firmie uda się wykorzystać swój potencjał i podbić inne europejskie rynki. Podkreślają oni, że World Online ma silną pozycję jedynie na rynku duńskim i holenderskim, a Tiscali na włoskim. Bezpośrednimi rywalami spółki będą: największy obecnie operator usług internetowych w Europie T-Online International, dział niemieckiego koncernu Deutsche Telekom i europejski oddział America Online. Kolejnym rywalem może być spółka, której powstanie ogłoszono w tym tygodniu. Wanadoo, internetowy oddział France Telecom, kupuje za 2,37 mld USD Freeserve, największego brytyjskiego dostawcę Internetu.

***

Tiscali łączy się z World Online za 5,1 mld USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200