Tilencore-GX: Koprocesor firmy Tilera dedykowany dla serwerów x86

 Tilera oferuje koprocesor Tilencore-GX (linia Tile-IQ), który wspomaga prace serwerów x86. Koprocesor może zawierać do 72 rdzeni obliczeniowych i został zaprojektowany z myślą o obsługiwania takich wymagających aplikacji, jak Hadoop czy programy przetwarzające dane wideo.

Rozwiązanie jest dostępne w kilku wersjach (16, 36 lub 72 rdzenie obliczeniowe). Tilera twierdzi, że serwer wyposażony w koprocesor pracuje cztery razy szybciej, a biorąc pod uwagę współczynnik wydajność na jeden wat pobieranej mocy, sprawuje się nawet 10 razy lepiej niż serwer bez koprocesora. Koprocesor ma postać karty zawierające złącze PCI-Express i jest oparty na architekturze stosowanej w układach linii Tile-GX, które pojawiły się w ofercie firmy Tilera w 2009 r.

Koprocesory Tilencore-GX będą konkurować na rynku z takimi rozwiązaniami, jak układ Phi (produkt firmy Intel) i koprocesory graficzne Nvidia oferowane przez firmę Tesla. Tilera twierdzi, że mogą z powodzeniem obsługiwać takie linuksowe aplikacje, jak Apache Web Server, bazy danych MySQL i Memcached (bufory na dane). Wspierają też standardowe języki programowania, w tym C++ i Java.

Zobacz również:

  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S

Koprocesor zawiera 64-bitowe rdzenie obliczeniowe RISC (Reduced Instruction Set Computing), kontrolery pamięci DDR3, kontrolery Gigabit Ethernet i może być instalowany w gnieździe PCI-Express 2.0 (wersje zawierające 16 i 32 rdzenie obliczeniowe) lub w gnieździe PCI-Express 3.0 (wersja zawierająca 72 rdzenie obliczeniowe). Wszystkie koprocesory są produkowane przy użyciu technologii 40 nm. Ich cena nie została jeszcze podana. Tilera zapowiada, że w 2014 r. w jej ofercie pojawią się pierwsze koprocesory produkowane przy użyciu technologii 28 nm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200