Tieto Poland: 1200 pracowników w roku 2012

To plan minimum firmy, ograniczony do wzrostu organicznego. Kierownictwo Tieto Poland nie wyklucza bowiem, że przejmie kilka polskich spółek tworzących oprogramowanie.

O planach rozwoju firmy w Polsce rozmawialiśmy z Wojciechem Zarembą, country managerem Tieto Poland w mobilnym "oddziale" firmy - ciężarówce, która objeżdża właśnie Polskę prezentując plany firmy potencjalnym klientom i partnerom. "Niekiedy naprawdę służy nam za oddział, zwłaszcza w krajach o słabo rozwiniętej infrastrukturze. W naszym tirze mamy bowiem także łączność satelitarną" - opowiada Wojciech Zaremba.

1190

osób w polskim oddziale Tieto, to plan minimum na najbliższe 3 lata.

Tieto rozpoczęło działalność w Polsce od przejęcia w 2006 r. szczecińskiego RTS Networks. Rok później firma kupiła wrocławski oddział BenQ Siemens. Dziś jest 20. pracodawcą w polskiej branży IT, zatrudniając już 660 osób (na koniec 2009 r. ma być 690 osób). Tieto tworzy oprogramowanie na zlecenie firm niemieckich i skandynawskich. Do jej klientów należą m.in. Nokia i Sony Ericsson. Aż 270 osób pracuje nad oprogramowaniem do urządzeń sieciowych, 220 do telefonów komórkowych, a 140 na potrzeby systemów audio-wideo instalowanych w samochodach. "Nasi specjaliści pracują nad rozwiązaniami, które na rynku pojawią się za rok" - mówi Wojciech Zaremba. "Dlatego duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo. Zespoły pracujące dla Nokii i Sony Ericsson pracują np. w odseparowanych od siebie pomieszczeniach, aby nie mieć wglądu w swoje prace" - dodaje.

Z rynku polskiego pochodziło dotąd zaledwie 5% przychodów Tieto Poland. Aż 95% to była sprzedaż na rynku niemieckim i skandynawskim. Wojciech Zaremba zapowiada jednak, że do 2013 r. z rynku lokalnego ma pochodzić już 50% sprzedaży. I mimo, że firma w ciągu trzech lat zamierza prawie podwoić zatrudnienie - jak mówi country manager Tieto Poland - rozwijając się organicznie tego nie osiągnie. "Będą przejęcia, ale tylko tych spółek, które można łatwo włączyć w strukturę firmy. Interesują nas te, tworzące oprogramowanie dla sektora telekomunikacyjnego, finansowego, energetycznego i administracji publicznej. Mamy już na oku kilka spółek" - mówi Wojciech Zaremba. "Przez lata zdobywaliśmy kompetencje, które chcemy teraz wykorzystać na potrzeby firm lokalnych. Będziemy oferować im własne usługi i oprogramowanie" - dodaje.

Tieto Poland chce także otworzyć nowe centrum R&D, prawdopodobnie w północno-wschodniej Polsce. Brane są pod uwagę m.in. takie miasta, jak Olsztyn i Białystok. Tieto szukając pracowników rozpoczyna współpracę z polskimi uczelniami. Firma współpracuje też z kilkoma organizacjami rekrutacyjnymi, a nowym pracownikom oferuje m.in. pakiety relokacyjne. "Polska to dziś znakomite miejsce do lokalizowania centrów badawczo-rozwojowych. Nasi programiści mają znakomitą markę, a kryzys spowodował, że ich usługi są bardzo atrakcyjne cenowo. Trzeba korzystać z tej okazji, inwestować w wiedzę i ściągać takie inwestycje do Polski" - przekonuje Wojciech Zaremba.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200