Thunder3 – najszybszy na świecie zewnętrzny dysk SSD

Użytkownicy zainteresowani zewnętrznymi dyskami SSD charakteryzującymi się dużą przepustowością powinni zapoznać się z najnowsza ofertą tajwańskiej firmy Akitio. Opracowała ona jedno z najszybszych tego typu rozwiązań na świecie, nadając mu nazwę Thunder3 PCIe SSD.

Pamięć pracuje wyjątkowo szybko dzięki zastosowaniu dwóch nowatorskich rozwiązań – intelowskiego dysku SSD 750 oraz protokołu Thunderbolt 3. Dysk ma pojemność 1,2 TB i bazuje na szybkiej technologii NVMe. Nie jest to tani produkt (gdyż ma kosztować ok. 1300 USD), ale wymienia dane z komputerem tak szybko jak żadna dostępna obecnie na rynku zewnętrzna pamięć dyskowa.

Firma twierdzi, że zewnętrzny dysk Thunder3 potrafi wymieniać dane z komputerem z szybkością 2,5 GB na sekundę. Szybciej potrafią to robić tylko wewnętrzne dyski SSD bazujące na technologii NVMe, wyposażone w interfejsy PCI-Express 3.0.

Zobacz również:

Thunder3 – najszybszy na świecie zewnętrzny dysk SSD

Bazujący na porcie USB-C, protokół Thunderbolt 3 może transferować dane z szybkością 40 Gb/s, czyli cztery razy szybciej od protokołów obsługujących standardowe dyski twarde USB 3.1.

Ciekawe jest to, że producent wyposażył Thunder3 w DisplayPort. Jeśli komputer nie zawiera takiego portu, użytkownik może jednak podłączyć do niego zewnętrzny monitor, korzystając z takiego portu znajdującego się w dysku Thunder3. Dysk zawiera też drugi port Thunderbolt 3, który można wykorzystać do podłączenia kolejnych dysków pracujących wtedy w ramach połączenia „daisy chain”.

Dysk pojawi się oficjalnie w ofercie firmy Akitio pod koniec tego kwartału.


TOP 200