Thoroughbred za 3 tygodnie

AMD oficjalnie potwierdził, że procesory Athlon XP wykonane w technologii 0,13 mikrona pojawią się na rynku już 10 czerwca br.

AMD oficjalnie potwierdził, że procesory Athlon XP wykonane w technologii 0,13 mikrona (jądro Thoroughbred) pojawią się na rynku już 10 czerwca br. Pierwszym modelem z nowej rodziny procesorów będzie Athlon XP 2200+, taktowany zegarem o częstotliwości 1,8 GHz. Nieco później dołączą do niego także nieco wolniejsze modele, pracujące z częstotliwościami dostępnymi już na rynku. Będą to Athlony od modelu 1700+ (1,47 GHz) do 2100+ (1,73 GHz).

Przejście na nowy proces technologiczny nie przyniesie co prawda żadnych rewolucyjnych zmian w nowych procesorach AMD, ale pozwoli koncernowi na produkowanie w najbliższej przyszłości procesorów taktowanych dużo szybszymi zegarami, niż było to możliwe przy wykorzystaniu technologii 0,18 mikrona. Nowe Athlony, podobnie jak dostępne obecnie, będą zatem miały 256 kB pamięci cache drugiego poziomu. Także częstotliwość taktowania szyny systemowej pozostanie taka sama - 266 MHz.

Zmianie ulegnie jednak powierzchnia rdzenia procesora – w przypadku Thoroughbreda wyniesie ona 80 mm kw., podczas gdy obecnie sprzedawane układy wyposażone są w rdzeń o powierzchni 128 mm kw. Zmniejszono także pobór mocy nowych Athlonów – wyniesie on 56,4 W przy zasilaniu napięciem 1,6 V. W Athlonach z rdzeniem Palomino wielkości te wynoszą odpowiednio 64,3 W oraz 1,75 V.

Ceny Athlonów z rdzeniem Thoroughbred nie są na razie znane.

Więcej informacji:

http://www.amd.com