Thomson chce inwestować w technologie DRM

Francuski koncern elektroniczny chce odkupić Microsoftu i Time Warner oraz Xerox 33-proc. udziałów w ContentGuard - spółce specjalizującej się w rozwiązaniach do zarządzania prawami autorskimi do cyfrowych treści (digital rights management). Mniej niż dwa tygodnie temu Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia do planowanej przez MS i TW transakcji w obawie o równowagę na rynku DRM.

Wejście francuskiej spółki prawdopodobnie przyspieszy zmiany własnościowe w ContentGuard, poprzez szybszą zgodę Komisji. KE bada sprawę przejęcia ContentGuard od sierpnia br.

Komisja podejrzewa, że transakcja może doprowadzić do zdominowania przez Microsoft kształtującego się rynku, co jak wiadomo nie jest mile widziane przez brukselskich urzędników. Decyzję o powiększeniu udziałów w ContentGuard, Microsoft podjął w kwietniu br. Medialny konglomerat także postanowił wyłożyć pieniądze. W rezultacie firmy odkupiły udziały należące do Xerox'a, który był współzałożycielem CG (wraz z Microsoftem). Wartości kwietniowej transkacji nie ujawniono.

Według IDC, rynek DRM czyli rozwiązań do zarządzania prawami dostępu do plików cyfrowych w 2007 r. osiągnie 563 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200