Thomas Krenn chłodzi serwery gorącą cieczą

Na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej firma opracowała oryginalny system chłodzenia serwerów, który już wkrótce ma być dostępny w komercyjnej ofercie.

Thomas-Krenn we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Deggendorfie opracował innowacyjny system chłodzenia serwerów przy zastosowaniu cieczy. W odróżnieniu od innych podobnych rozwiązań inżynierowie firmy postanowili wykorzystać ciecz o stosunkowo wysokiej temperaturze wynoszącej 55 stopni Celsjusza. Jak twierdzą przedstawiciele Thomas-Krenn, system pozwala na uzyskanie dużych oszczędności w zużyciu energii przez systemy serwerowe, a w dodatku zapewnia cichą pracę komputerów.

Thomas Krenn chłodzi serwery gorącą cieczą

Thomas-Krenn zaprezentował prototypowy, 16-procesorowy klaster serwerowy chłodzony cieczą.

Projekt został zrealizowany na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej. W jego ramach opracowany został system dystrybucji cieczy do różnych elementów serwerów takich, jak płyt głównych, pamięci RAM oraz zasilaczy. System jest obecnie w fazie prototypu, ale przedstawiciele Thomas-Krenn zapowiadają, że już w 2017 roku będzie dostępny w sprzedaży w firmowym sklepie internetowym oraz oferowany jako opcja we wdrożeniach szytych na miarę.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11

Obecnie prezentowane przez firmę rozwiązanie to mały klaster HPC, w zamkniętej obudowie o standardowej szerokości 19”, wyposażony w 8 płyt głównych oraz pamięć masową wykorzystującą dyski SSD. Każda z płyt ma dwa procesory Intel Xeon, pamięć RAM o maks. pojemności 32 GB, interfejsy sieciowe Gigabit Ethernet i Infiniband 56 Gb/s oraz system chłodzenia cieczą o pojemności 400 ml. Obudowa klastra jest wyposażona w niewielki zbiornik na ciecz oraz wymiennik ciepła, który pozwala na wymianę energii cieplnej z centralnym systemem ogrzewania budynków lub wody.

W dalszej perspektywie, system ma zostać przystosowany do chłodzenia pełnowymiarowych, 19-calowych szaf stelażowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200