ThinkPad - komputer i notatnik w jednym

IBM oferuje oryginalny notebook ThinkPad TransNote.

IBM oferuje oryginalny notebook ThinkPad TransNote. Jego konstrukcja umożliwia wprowadzanie informacji zarówno za pomocą pióra i kartki, jak i tradycyjnej klawiatury i myszki. Obudowa urządzenia przypomina teczkę na dokumenty formatu A4. W jej wnętrzu znajduje się z jednej strony zwykły notatnik papierowy, z drugiej - w pełni funkcjonalny notebook. Klawiatura komputera jest zbliżona do formatu A5. Wyświetlacz został zainstalowany na specjalnym wysięgniku, umożliwiającym jego obrót wokół osi.

Papierowy notatnik (albo kartki formatu A4, Letter) jest umieszczony na płaskim urządzeniu ThinkScribe, które współpracuje z dołączonym do zestawu długopisem cyfrowym. Dzięki temu możliwa jest digitalizacja wprowadzanego tekstu lub grafiki i ich wyświetlanie na dotykowym, 10,4" ekranie kolorowym TFT FlipTouch o rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Obraz notatek może być zapamiętany w pamięci ThinkScribe (ok. 50 stron), a później przesłany do komputera.

Notebook wyposażono w procesor Pentium III 600 MHz, 64 MB RAM, dysk o pojemności 10 GB, wbudowany modem 56 Kb/s (planowane są wersje z kartą sieciową Ethernet), a także gniazda CompactFlash, PC Card i USB. W połowie roku na rynku ma się pojawić replikator portów dla TransNote. Komputer zawiera preinstalowane polskie wersje oprogramowania Windows 98 lub 2000, InkManager Pro do obsługi formularzy, zarządzania, dostosowywania, przeszukiwania i sortowania wprowadzanych informacji, a także programy Lotus SmartSuite i 3M Post-it Notes Lite. Oprócz tego standardowym wyposażeniem notebooka jest oprogramowanie do rozpoznawania pisma odręcznego. Analiza notatek i ich przekształcanie w tekst elektroniczny nie jest jednak łatwe - nie należy zakładać, że system będzie bez problemu i szybko wykonywać tego typu transformację. Jak przyznają przedstawiciele IBM, wymaga to nie tylko "treningu" programu, ale również silnie zależy od charakteru i stabilności pisma odręcznego.

ThinkPad TransNote waży 2,5 kg. W Polsce ma być dostępny pod koniec kwietnia br. Jego cena dla polskich odbiorców nie jest jeszcze znana. W USA ThinkPad TransNote kosztuje ok. 3300 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200