The Machine od HP: centrum danych w jednej szafie i smartfon z pamięcią 100 TB

Hewlett-Packard zainicjował projekt, w ramach którego zamierza projektować komputery oparte na zupełnie nowej architekturze, której nadał roboczą nazwę The Machine. Firma wiąże z architekturą duże nadzieje i informuje, że oparte na niej komputery będą zwierać nowy rodzaj pamięci (typu memrystor) oraz szybkie połączenia wykorzystujące fotoniczne światłowody. Spowoduje ona też to, że całe centrum danych będzie można umieścić w jednym rack'u, a na smartfonach będzie można przechowywać dziesiątki terabajtów danych. Brzmi niewiarygodnie, ale HP twierdzi iż jest to możliwe.

Badania nad nowym typem komputerów znajdują się w początkowej fazie i na razie trudno zawyrokować, kiedy mogą się pojawić na rynki jako w pełni komercyjny produkt. Z informacji podawanych przez HP wynika, że może to nastąpić najwcześniej pod koniec bieżącej dekady.

HP podjął badania nad nową architekturą będąc przekonany, że rozwiązania stosowane obecnie we wszystkiego rodzaju systemach obliczeniowych – począwszy od smartfonów, a skończywszy na superkomputerach – nie będą w stanie stawić czoła kolejnym wyzwaniom, takim jak lawino rosnąca ilość danych czy oczekiwania związane z wydajnością komputerów.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Wyjaśniamy kluczowe różnice pomiędzy USB3 i USB4

Architektura The Machine zakłada, że stosowane obecnie w komputerach pamięci – wykorzystujące różne technologie – zostaną zastąpione jedną, jak to określa HP uniwersalną pamięcią, wykorzystującą memrystory. Jest to specyficznego rodzaju opornik zawierający pojedynczą komórkę pamięci, która może się znajdować w stanie „0” albo „1”, czyli przechowywać dane.

Budowane obecnie komputery przechowują dane w trzech rodzajach pamięci i właściwie ciągle przerzucają je między nimi. Są to więc układy, w których przechowywane są dane, które muszą być dostępne natychmiast; takie, w których magazynowane są informacje, z których komputer korzysta rzadziej (ale również charakteryzujące się krótkim czasem dostępu); oraz pamięci masowe, do których komputer sięga od czasu do czasu i szybkość dostępu do danych nie jest, aż tak krytyczna. HP pracuje nad komputerem, w których wszystkie te trzy rodzaje pamięci będą oparte na układach memrystorowych.

The Machine od HP: centrum danych w jednej szafie i smartfon z pamięcią 100 TB

Martin Fink (HP) demonstruje mobilną wersję systemu obliczeniowego The Machine

Według HP będą to układy zdolne przechowywać olbrzymie ilości danych. Tak duże, że na smartfonie zawierającym takie pamięci będzie można przechowywać np. 100 TB danych (czyli kilka tysięcy razy więcej niż w przypadku produkowanych obecnie telefonów). Tak olbrzymią ilość danych trzeba przesyłać z jednego miejsca w drugie bardzo szybko. Dlatego HP pracuje nad dedykowanymi do tego celu procesorami komunikacyjnymi (układami typu ASIC) oraz połączeniami fotonicznym, które będą w stanie transmitować dane z szybkością 6 TB/s.

Systemami takimi musi oczywiście zarządzać odpowiednie oprogramowanie. HP pracuje więc nad system operacyjnym zdolnym podołać temu zadaniu, który jest określany jako Machine OS. Równolegle firma pracuje nad podobnym systemem opartym na Linuksie oraz kolejną wersją przystosowaną do obsługi urządzeń mobilnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200