Testy penetracyjne systemów IT - czy warto w nie zainwestować?

Testy penetracyjne to kosztowny proces, który pozwala zbadać bezpieczeństwo infrastruktury IT. Czy warto interesować się pen testingiem?

W dobie rosnącej liczby cyberataków oraz wojny w Ukrainie na przestrzeni ostatnich miesięcy zauważalnie wzrosło zainteresowanie testami penetracyjnymi w polskich organizacjach.

Testy penetracyjne - czy warto w nie inwestować?
Źródło: Austin Distel / Unsplash

Testy penetracyjne - czy warto w nie inwestować?

Źródło: Austin Distel / Unsplash

Testy penetracyjne to próby inscenizacji ataków cybernetycznych na infrastrukturę IT, które pozwalają na wykrycie podatności niewidocznych podczas klasycznego funkcjonowania infrastruktury IT, a jednocześnie krytycznych w momencie ataku.

Coraz więcej organizacji średniej wielkości oraz korporacji wpisuje regularne testy penetracyjne do swoich dobrych praktyk dotyczących cyberbezpieczeństwa.

Testy penetracyjne z pewnością pozwalają zabezpieczyć organizację przed atakiem na infrastrukturę IT. Niestety są drogie oraz mają kilka wad. Czy warto zainteresować się pen testingiem?

Testy penetracyjne to idealny audyt bezpieczeństwa

Testy penetracyjne pozwalają w praktyce zweryfikować poziom oraz jakość zabezpieczeń infrastruktury informatycznej, które wdrożono w organizacji. To idealny moment na przegląd wszystkich procedur oraz instrukcji bezpieczeństwa.

Przeprowadzenie testów penetracyjnych od razu ujawni wszystkie problemy związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Pen testing ukaże ukryte luki w zabezpieczeniach oraz błędy, z których organizacji może nie zdawać sobie sprawy, ponieważ na codzień nie są ujawniane.

Testy penetracyjne bardzo często różnią się swoim rezultatem od teoretycznych audytów bezpieczeństwa, które są podwalinami budowy bezpieczeństwa IT w organizacji. Pen testing pozwala w praktyce zbadać zachowanie infrastruktury IT, a także procedur wypracowanych przez organizację. Na dodatek można sprawdzić jak wygląda ich implementacja w praktyce oraz czy są one zrozumiałe i logiczne.

Dobrze jest znać swojego wroga

Nic tak nie pomaga w zabezpieczeniu systemów IT jak praktyczne poznanie aktualnie wykorzystywanych metod hakerskich. Zaznajomienie się z nimi od podszewki zmienia punkt widzenia na zabezpieczenie systemów IT oraz pozwala na wykorzystanie bardziej holistycznego podejścia do zabezpieczenia infrastruktury informatycznej.

Testy penetracyjne w praktyce weryfikują procedury bezpieczeństwa
Źródło:  Christina @ wocintechchat.com / Unsplash

Testy penetracyjne w praktyce weryfikują procedury bezpieczeństwa

Źródło: Christina @ wocintechchat.com / Unsplash

W momencie, gdy pracownicy działów bezpieczeństwa organizacji nie mają styczności z prawdziwymi zagrożeniami ich zdolność do neutralizacji ataków jest znacznie niższa od oczekiwanej.

Pen testing pozwala w praktyce zasymulować ataki hakerskie i w ten sposób zaznajomić z nimi pracowników działów IT przy okazji określając najsłabsze strony zabezpieczeń infrastruktury IT i wskazać kierunek do zmian.

Przeprowadzenie symulowanych ataków hakerskich pozwala lepiej przygotować całą organizację do radzenia sobie z tą kryzysową i niezwykle niebezpieczną sytuacją w praktyce. Pen testing można porównać do ewakuacji biurowca - przy pierwszym tego typu alarmie najczęściej następuje popłoch, w wyniku którego tracone są cenne sekundy, a w każdej kolejnej próbie poprawia się efektywność przeprowadzenia ewakuacji.

Testy penetracyjne to rozwiązanie dla firm przetwarzających dane wrażliwe

Bezpieczeństwo cybernetyczne w obecnych czasach ma znaczenie niezależnie od branży działalność organizacji, ale łatwo można wyróżnić kilka dziedzin, w których odpowiednie zabezpieczenie infrastruktury IT jest krytyczne. Wyciek danych z organizacji finansowych, jednostek medycznych czy firm ubezpieczeniowych może doprowadzić do ich upadku.

To właśnie firmy, które na codzień pracują na danych poufnych powinny bardzo poważnie zastanowić się nad przeprowadzaniem testów penetracyjnych.

Czarne strony testów penetracyjnych

Testy penetracyjne bardzo często mogą prowadzić do odkrycia uchybień pracowników działu IT, co powoduje wysoką niechęć do przeprowadzenia pen testów w sporej ilości organizacji. Dobrym pomysłem jest gwarancja, że poprzednie naruszenia, o ile nie były celowe, nie będą rozpatrywane pod kątem ewentualnych kar lub zwolnień.

Przeprowadzenie pen testów musi odbywać się jedynie przez zaufaną, bardzo dobrze zweryfikowaną i szanowaną na rynku organizację, która ma wieloletnie doświadczenie oraz jest gotowa podpisać bardzo rygorystyczną umowę gwarantującą zachowanie pełnej poufności dotyczącej wyników testów oraz nieprzekazywanie dalej danych, które zostały pozyskane w wyniku testów penetracyjnych.

Testy penetracyjne w praktyce weryfikują bezpieczeństwo systemów IT
Źródło: Markus Spiske / Unsplash

Testy penetracyjne w praktyce weryfikują bezpieczeństwo systemów IT

Źródło: Markus Spiske / Unsplash

Przed podpisaniem umowy należy bardzo dobrze sprawdzić referencje, certyfikaty i uprawnienia osób, które zajmują się testami penetracyjnymi infrastruktury IT w organizacji.

Nie wolno przystępować do testów penetracyjny w momencie, gdy nie mamy pełnej pewności co do firmy przeprowadzającej tą usługę na potrzeby naszej organizacji. Trzeba upewnić się, że nie ma ryzyka wykorzystania odkrytych luk w celu osiągnięcia osobistych korzyści.

Droga na skróty to proszenie się o kłopoty

Testy penetracyjne to bardzo drogie przedsięwzięcie, na które nie może pozwolić sobie każda firma. Z tego powodu bardzo często niektóre organizacje decydują się na drogę na skróty i przeprowadzają jedynie wstępne, uproszczone testy penetracyjne, które nie weryfikują bezpieczeństwa całego systemu IT organizacji, a jedynie jego wycinka. To złe podejście, które poskutkuje uzyskaniem niedokładnych wyników.

Powierzchownie przeprowadzone testy penetracyjne są gwarancją złudnego poczucia bezpieczeństwa. W praktyce nie ma bowiem żadnej gwarancji, że w nieprzetestowanych elementach infrastruktury IT nie znajdują się luki, które mogą zostać wykorzystane w przypadku prawdziwego ataku.

Źle przeprowadzone testy penetracyjne mogą uszkodzić infrastrukturę IT

Przystępując do testów penetracyjny należy zadbać przedtem o aktualny backup danych i zabezpieczenie środowiska IT. W przypadku pen testów istnieje bowiem ryzyko uszkodzenia infrastruktury IT, które może spowodować chwilową niedostępność środowiska lub utratę danych. Ryzyko to jest niewielkie, ale warto mieć je na uwadze.

Czy warto inwestować w testy penetracyjne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeb w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego danych organizacji. Z pewnością pen testy powinny być wykorzystywane w dużych organizacjach, które masowo przetwarzają dane osobowe oraz posiadają duże zbory danych. Dla wielu firm testy penetracyjne bedą za drogie do przeprowadzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200