Testy pamięci masowej Infortrend EonNAS 1510

Popularność serwerów plików typu NAS rośnie z każdym dniem. Pamięci masowe tego typu doskonale sprawdzają się nie tylko w środowiskach korporacyjnych, ale również, w małych i średnich firmach, a także wśród użytkowników domowych. O wyborze konkretnego rozwiązania bardzo często decyduje jego cena, jednak w przypadku firm nie mniej ważne są funkcjonalność i wydajność.

Czy NAS jest w stanie sprostać wymogom segmentu, do którego jest dedykowany? Tym razem sprawdzimy to, poddając testom serwer EonNAS 1510, którego producentem jest Infortrend. Firma - założona w 1993 r., z siedzibą w Taipei - jest jednym dostawców kompleksowych rozwiązań pamięci masowej.

Pierwsze spojrzenie

EonNAS 1510 jest serwerem pamięci masowej przeznaczonym dla segmentu SMB. Według założeń producenta sprzętowo oraz funkcjonalnie ma spełniać wszelkie założenia bezawaryjnego i bezpiecznego składowania danych, przy czym powinien być prostym w obsłudze, bezproblemowo zarządzanym elementem infrastruktury IT.

Obudowa rackowa o wysokości 2U jest w stanie pomieścić 12 dysków SATA II/III o maksymalnej, łącznej pojemności 36 TB. Sercem EonNAS jest Intel procesor Core i3 dual-core 3.3GHz wspomagany przez 4 GB pamięci RAM (dostępna także wersja z 8 GB RAM). Łączność sieciową w tym modelu zapewniają dwa gigabitowe porty Ethernet. Dodatkowo, EonNAS 1510 może być opcjonalnie wyposażony w dodatkowe porty zewnętrzne, w konfiguracji sześć portów Gigabit LAN (EonNAS 1510-1) lub dwa porty 10 Gb LAN z dwoma portami 1 Gb (EonNAS 1510-2). Ciągłość zasilania zapewniają dwa redundantne zasilacze 550W.

Testy pamięci masowej Infortrend EonNAS 1510

Opcje tworzenia folderów w EonNAS 1510

EonNAS bez problemu obsługuje najważniejsze protokoły udostępniania danych (CIFS/SMB, AFP, NFS, FTP, iSCSI, NDMP, FTPS, SecureFTP), dzięki czemu współpracuje nie tylko z systemami Microsoft Windows, ale również Apple MAC OS X i Linux. Jeśli chodzi o systemy Microsoft, w tym momencie firma Infortrend nie wspomina o współpracy z najnowszymi systemami, czyli Windows 8 i Windows Server 2012.

Testowana pamięć NAS dedykowana jest również do pracy w środowiskach wirtualnych, opartych na VMware vSphere 5, Citrix XenServer czy Windows Server 2008 Hyper-V. Jednak producent zaleca wcześniejszą konsultację w zakresie kompatybilności ich sprzętu z wybranym rozwiązaniem w zakresie wirtualizacji.

Jeśli chodzi o konfiguracje dyskowe, to EonNAS 1510 obsługuje wszystkie podstawowe poziomy RAID - 0/1/5/6 z dyskami Hot Spare oraz RAID łączony 10/50/60. W razie potrzeby przestrzeń dyskową macierzy można bez problemu powiększyć bez konieczności przerywania pracy serwera.

System plików wykorzystany do składowania danych na dyskach EonNAS to ZFS, w nośnikach zewnętrznych natomiast (np. USB) pamięć NAS obsługuje FAT32 oraz NTFS. Do poprawy pracy z plikami serwer wykorzystuje mechanizmy deduplikacji oraz kompresji, a bezpieczeństwo przetwarzania danych jest zapewnione przez przede wszystkim przez użycie wspomnianego protokołu ZFS, który wykrywa i automatycznie naprawia uszkodzone dane, jak również przez nieograniczone ilościowo wykonywanie snapshotów danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200